Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČT uvede dokument Věry Chytilové o ženském hnutí. Neporušuje tím zákon?

17. 5. 2007

Sama režisérka obavy také odmítá: "Nevystupují tam jen členky strany Rovnost šancí." Zdůrazňuje, že tu jde obecně o rovnost s malým r. "A my si ji prosadíme, i když budete proti," směje se Chytilová.

Proč název POTÍŽISTKY? Protože je tak jasný a výmluvný, že už k němu režisérka nemusí nic dodávat. "Vypráví o ženách, které jsou se situací nespokojeny. Jezdili jsme po všech krajích Česka, abychom zjistili, kde se srocují, proti čemu protestují, jaké mají názory. Něco se děje, něco se musí změnit - a film to může vyprovokovat," věří Chytilová.

První byla Eva v ráji
Hlasy žen od Znojma přes Domažlice či Zlín až po Liberec nebo Žacléř se v mnohém shodují. V dokumentu třeba zazní, že "chlapi řeší moc a peníze", kdežto ženy by do politiky vnesly více klidu, slušnosti, zdravého rozumu a méně zbytečných řečí. Na Ostravsku se cituje úsloví, že "hned jak ráno vstane, má ženská dostat facku", na Karlovarsku zase upozornění, že feminismus nepožaduje víc jeřábnic. Ty, které často "remcají", přiznávají, že kvůli tomu mívají problémy, ale nevzdávají se. Ostatně jedna z žen žertuje, že první potížistkou byla už Eva, která Adama přiměla utrhnout jablko, za což byli vyhnáni z ráje. A dodává: "Jenomže život s Adamem byl tak nesnesitelný, že utrhnout zakázané jablko bylo jediné řešení."

 
ČT se kvůli Potížistkám střetu se zákonem neobává. "V dokumentu totiž nevystupují pouze ženy z dotyčné strany, není tam uveden její název ani jejich jména," vysvětlil mluvčí ČT Martin Krafl. A pokud by se po odvysílání filmu někdo ozval s námitkami? "Případnou stížnost by posoudila Rada České televize," odpověděl mluvčí.¨

Česká televize odvysílá dokument 24. května.

(MF DNES)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář