Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hněv feministek na sebe přivolá každý, kdo popře diskriminaci. Aneb premiér Topolánek se omlouvat nebude

14. 5. 2007

Jistě, každý může svobodně projevovat svůj názor, osoba v postavení Mirka Topolánka by ale měla svoje slova nejprve pořádně zvážit, než je vyřkne, zvláště pak, když je pronáší na zahajovacím ceremoniálu akce, která si klade za cíl odstranit diskriminaci ...

(kz)

Omluvu! Pokání!

Pokud si někdo vůbec 2. dubna všiml zahájení Evropského roku rovných příležitostí, dávno už na něj zapomněl. Ne tak profesionální feministky. Proti premiérově projevu na této akci protestovaly nejdříve české organizace, po měsíci žádá po Topolánkovi omluvu Evropská ženská lobby.
Topolánek se omlouvat nebude. Nemá za co. Kdyby tyto aktivistky požadovaly diskusi, to by byla jiná. Je otázka, zda nejdůležitější překážkou uplatnění žen je skutečně jejich přemrštěná ochrana v pracovním zákonodárství, která nakonec vede k tomu, že je zaměstnavatelé raději vůbec nepřijmou, jak říká Topolánek. Víc by možná vláda měla pracovat na tom, aby se ženy mohly snáze do práce vracet, a to například vhodnější úpravou částečných pracovních úvazků.
Nejde jen o zákony, ale taky o společenskou atmosféru. Ta se může měnit. Ve většině českých restaurací a obchodů je zákazník s malým dítětem vítaný asi jako zákazník se psem. Jedna britská komentátorka připomněla, že Tony Blair byl prvním premiérem v britských dějinách, kterému se v úřadě narodilo dítě. A o rodičovské povinnosti se dělil svědomitě, ať měl druhý den summit, nebo ne. Ve stejné době se z mateřství v Británii stala bezmála módní záležitost. Český premiér bohužel rodinný vzor poskytnout nemůže.
Tato diskuse ale profesionální ženy evidentně nezajímá. Žádají pokání za to, že Topolánek porušil jejich tabu: odmítl nazývat ženy diskriminovanou menšinou a odmítl předstírat, že mezi rodinou a kariérou neexistuje napětí. Ke světu špičkových funkcí patří rivalita a absolutní nasazení, které nedokážou s mateřstvím skloubit žádné kvóty a afirmativní akce. Špičkový odborník, který z jakéhokoli důvodu ztratí kontakt se svým oborem, přestává být špičkovým odborníkem. Svěřila by se feministka do péče lékařky, která na mateřské ztratila krok s vývojem medicíny?
Biologické rozdíly mezi muži a ženami patří k nejtabuizovanějším tématům současnosti. Kdokoli si troufne veřejně naznačit, že nerovné uplatnění mužů a žen může být způsobeno něčím jiným než diskriminací, přivolá na sebe hněv feministické lobby. Je dobře, že se Topolánek nenechá zakřiknout

(Martin Weiss, Lidové noviny)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Apropó,

(kukino, 16. 10. 2007 0:07)

Tahle civilizace už vymyslela protézu prakticky čehokoliv, ostudně ale není schopna ustoupit v takové maličkost, aby se muži spravedlivě podíleli na provozu toho, co sami využívají, totiž domácnosti.
Ad "špičkové funkce, rivalita a absolutní nasazení": pokud jde o českou politiku, jak to, že je výstupem "smrad, hluk a bordel" (Topolánkova slova o "efektu hokejové šatny")?
Ad lékařka a feministka: běžná pediatrička by musela být na mateřské sto let, aby do té míry ztratila kontakt.
Pane Weissi, přeberte si v hlavě to své stopadesát let staré neokonzervativní harampádí. Muži jako vy mají štěstí, že neexistuje žádný další, lépe rozvinutý a velkorysejší státní útvar, kde by se mluvilo česky, jak tomu je v případě Německa. Všechny chytré a schopné ženy, pro které tu, díky takovým jako jste vy, není místo, by udělaly totéž, co východní Němky : hlasovaly by nohama!

Vážně?

(kukino, 15. 10. 2007 23:55)

Mezi rodinou a kriérou přeci žádné napětí neexistuje. V Tupolánkově státě mají muži PŘIROZENĚ obojí.