Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potížistky chtějí změnit postavení žen

24. 5. 2007

"U nás je pořád zvykem, že ženy zastávají podřadnější funkce, čímž jsou i hůř placeny. Na rozdíl od mužů, kteří víc řeší mocenské záležitosti a navzájem mezi sebou stále soutěží, se přitom ženy dokážou stavět k problémům s rozumem, umějí se dohodnout. Jednoznačně by jich mělo být víc v politice," říká v dokumentu kandidátka či sympatizantka politické strany, která chce dát mužům i ženám stejnou šanci.

  
Na skutečnost, že nerovné postavení v porovnání s muži mají například i ženy v divadle, upozorňuje herečka Jana Janěková. "Tvrdí se, že větší procento světové dramatiky poskytuje zajímavější možnosti a velké role mužům. Podle toho pak taky vypadá repertoárová nabídka jednotlivých scén. Myslím si, že by byla situace jiná, kdyby bylo na vedoucích postech divadel více žen. Ze zkušenosti navíc vím, že dramatičky a režisérky se vždycky zabývají problémem rovnocenně, zachovávají polaritu věcí, rovnováhu mužství a ženství, což muži nedokážou," říká Janěková, která si zahrála hlavní roli psycholožky v posledním hraném filmu Věry Chytilové Hezké chvilky bez záruky.


Překvapivá až politováníhodná je výpověď ženy z Havířova, kraje poznamenaného velkou nezaměstnaností. "Doly u nás přestaly fungovat a mnoho mužů tak přišlo o práci. Vlivem nadměrného pití jsou pak ke svým ženám hrubí tak, že už jim to přijde naprosto běžné. Bez facky si pomalu nedovedou představit den," vypráví se šokující upřímností smířená rozvedená paní. Jestliže se tedy režisérka Chytilová snaží pomocí svého filmu vyprovokovat nápravu v postavení žen.

(Ústecký deník)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář