Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrdinka afghánských žen byla vyloučena z parlamentu

4. 6. 2007

Výrok o stáji zhlédli její kolegové na nahrávce přímo na schůzi. Uznali, že jde o "urážku instituce parlamentu" a Džoja okamžitě vyloučili. Od té doby demonstrují v ulicích Kábulu a dalších měst její příznivci a kampaň za její návrat vede i americká organizace Human Rights Watch.

Kdo je Malalaí Džoja? 
Pro afghánské ženy je Džoja hrdinkou. Bývalá sociální pracovnice ze zapadlé provincie na západě Afghánistánu provozovala za Tálibánu sirotčinec a zdravotnickou kliniku, a vždy ostře kritizovala fundamentalistický režim.
Nyní je populární jako zastánkyně práv žen a svou snahou po vyrovnání s minulostí. Vede kampaň za potrestání zločinů, které se odehrály za občanské války v letech 1992-96, kdy z Kábulu uprchlo půl milionu lidí. "Jsou dva druhy mudžáhidů v Afghánistánu. Jedni bojovali za nezávislost, ty respektuji, a pak ti druzí, kteří zemi zničili a zabili šedesát tisíc lidí," řekla Džoja agentuře AP.
Poslanci, kteří na sebe tyto výroky vztáhli, na schůzích po Džoja házeli prázdné plastikové láhve, obvinili ji, že je prostitutka a vyhrožovali jí smrti či znásilněním. Přežila už čtyři pokusy o atentát. Na jaře vyhlásil parlament na zločiny z minulosti amnestii.

Analytici Džoja občas vyčítají, že se snaží být viděna za každou cenu. Urazila například své kolegyně v parlamentu - označila je za "symbolické postavy", které se do lavic dostaly jen díky kvótě, prosazené do afghánské ústavy Američany.
Sama je jednou z osmašedesáti žen, které v zákonodárném shromáždění sedí.
Nevybíravě se pustila i do americké vlády: "Strčila nás ze smažicí pánve do ohně a vybrala si své přátele mezi nejšpinavějšími kriminálníky ... zlými a krutými jako byl Tálibán," prohlásila nedávno na návštěvě v Los Angeles.

Demonstrace za návrat prostořeké poslankyně zpět do parlamentu se zřejmě minou účinkem. Podle právníků si bude muset Džoja počkat až na nové volby v roce 2010.

(Lidové noviny)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář