Jdi na obsah Jdi na menu
 


Írán zbrojí proti oblékání, nařízení se vztahuje na ženy i muže

27. 4. 2007

S jarním počasím a předpokládaným nárůstem vilnosti se probudili i íránští strážci mravnosti, kteří se vydali do ulic zkontrolovat, jak se Íránci a Íránky oblékají. Jak informuje MF DNES, letošní kampaň proti "nedostatečně islámskému oblečení" předčila i nejsmělejší očekávání stoupenců tvrdého kurzu. Podle policie byly již k úterku zkontrolovány a napomenuty téměř čtyři tisícovky žen. Bezmála tři sta Íránek muselo s hlídkami na stanici. Propuštěny byly až poté, co podepsaly závazek, že se budou napříště oblékat cudněji. Kampaň, která probíhá na ulicích i ve státních médiích téměř týden, bude podle ministerstva vnitra trvat "tak dlouho, jak bude třeba". Znalci poměrů tvrdí, že jde o nejrozsáhlejší zátah za posledních dvacet let.

Jistou novinkou je, že letos si mravnostní hlídky sestavené obvykle z nejbigotnějších stoupenců militantního islámu vyšláply i na Íránce, kteří jsou podle jejich soudu výstředně odění.

Problémy mohou mít ti íránští mladíci, kteří se vydali do ulic s moderním účesem či trikem bez rukávů. Policejní mluvčí v úterý potvrdil dvanáct zadržených mužů, kteří se "nedrželi správného stylu islámského oblékání".

Islámská revoluce, která v Íránu proběhla v roce 1979, nastolila především pro ženy poměrně striktní pravidla oblékání. Pod šátkem měly napříště zůstat skryty vlasy, doporučovaný je splývavý kabát. Ale i tyto regule si vykládají íránské ženy různě, limity se navíc měnily s jednotlivými politickými reprezentacemi. Nikdy nebyly Íránky nuceny například k tomu, aby si zahalovaly tvář. Proto je pohled na ženy procházející se íránskými ulicemi svého druhu ukazatelem okamžité politické situace v zemi. Mnozí komentátoři mají za to, že letošní pouliční šikana má povzbudit zastánce tvrdé protizápadní linie vedené nynějším prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem.

(MF DNES)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

JANA

(TAKOVÁ PRKOTINA, 13. 6. 2008 13:50)

KRAVINY TO JO TO TAM POLICAJTI ŘEŠEJ ALE ABY POMÁHALI TÝRANÝM A ZNÁSILNĚNÝM ŽENÁM TO NE...