Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bikiny? Kdepak, pro muslimské ženy burkiny

2. 4. 2007

Za více než půl století bikiny vystřídaly nepočítaně střihů, vzorů, materiálů a barev, ale svůdnost jim zůstala. Ovšem ne všechny ženy bikiny mohou nosit. Ať už jim v tom brání soudnost, nebo třeba víra.

Pro věřící muslimskou ženu je nepřijatelné, aby se na veřejnosti ukazovala odhalená, takže v úvahu nepřipadají ani cudné jednodílné plavky, natož pak bikiny. Jenomže i muslimky se rády věnují pohybu, plavání nevyjímaje, a to je v burce asi dost nepohodlné, ne-li nemožné.

Této trhem tak opomíjené cílové skupině vyšla vstříc muslimská návrhářka sportovních oděvů Aheda Zanetti a vytvořila z pružného, rychleschnoucího materiálu dvoudílné plavky. Horní díl je volnější, má dlouhý rukáv a těsnou kapuci zahalující vlasy. Připomíná spíš tuniku. Spodní díl tvoří dlouhé kalhoty. Plavky neodhalují o nic víc než tradiční burka. Údajně jsou kompromisem mezi burkou a bikinami, proto je návrhářka nazvala burkiny. Oproti bikinám mají burkiny jednu obrovskou výhodu, majitelka burkin výrazně ušetří na krému s ochranným faktorem.

(Mladá fronta DNES)