Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muslimka kandiduje do dánského parlamentu

22. 5. 2007

... Muslimská víra jí nebrání, aby se věnovala péči o sociálně potřebné rodiny, odmítala trest smrti - obvyklý v mnohých muslimských zemích - nebo se přátelila s homosexuály. Také se vyslovuje pro právo žen rozhodovat o potratech. Tedy: jako otevřená mladá Skandinávka.


Mladá žena v tom nevidí rozpor. "Cítím potřebu vstoupit do politiky, necítím se tu cize," řekla britskému listu The Guardian. "Je snazší být muslimkou v Dánsku než v Saúdské Arábii," tvrdí. Zdůrazňuje přitom, že její muslimská víra není jediným důvodem, proč se chce zabývat politikou. Její ambice přesto způsobily v severské zemi značný rozruch. Tím spíše, že není mezi muslimy jediná.
Dánský politik syrského původu Naser Khader přichází dokonce s novou stranou Nová aliance, která vznikla odštěpením od sociálních liberálů. Khader, který proslul především umírněnými apely v průběhu loňských nepokojů kvůli karikaturám Mohameda, chce nabídnout společnosti otevřenou debatu.

 
Abdol-Hamidová chce otevřít cestu dialogu a bojovat proti předsudkům. Jenže její politickou misi kritizují i mnozí konzervativní muslimové. Nepokládají za vhodné, aby ženy působily v politice.

(Hospodářské noviny)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář