Jdi na obsah Jdi na menu
 


Političky debatují ve Vídni o ženách na Blízkém východě

31. 5. 2007

... Vedle Cipi Livni, dnes jedné z nejpopulárnějších političek Izraele, přijede do Vídně i americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice či manželka egyptského prezidenta Suzanne Mubarak.

Ženský experiment
"Jde o experiment," popsala charakter setkání deníku Standard rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassnik, která všechny dámy pozvala.
Vrcholem má být jednání u kulatého stolu, kde bude ještě další výrazná blízkovýchodní politička, členka palestinského parlamentu Hanah Ašráví.
Ještě se totiž nestalo, aby se takto sešly americká a izraelská ministryně zahraničí s bývalou palestinskou ministryní školství a celou řadou dalších vládních činitelek ze zemí, které neuznávají Izrael. A debatovaly na téma ženy na Blízkém východě.

Účelem je - tvrdí organizátorka Plessnik - dát ženským političkám příležitost se vyjádřit k tématům, u kterých jejich mužské protějšky, jak se zdá, vyčerpaly své možnosti. "Dost dlouho jsme svědky toho, jak všude na světě nejsou názory žen brány vážně," domnívá se rakouská ministryně. Izraelka Cipi Livni může i podle politologů přinést změnu, na níž lidé čekají.

 
Politička s důvěrou
"V Izraeli nastala krize důvěry ve zkorumpované politiky a Livni je považována za možné řešení," řekl agentuře AFP Amoc Asa-El, izraelský politolog. "Je skromná, což je velké plus." Je nepopiratelné, že její šance zvyšuje právě fakt, že je žena. "Lidé ji vidí jako elegantní, jemnou političku mezi zkorumpovanými muži," potvrzuje Ari Šavi, komentátor listu Haarec.

 
Stávajícího premiéra Ehuda Olmerta, vyšetřovaného kvůli pochybné privatizaci bank a kritizovaného kvůli špatně vedené loňské válce proti hnutí Hizballáh, vyzvala k rezignaci. Nahradit ho chce sama a je dost možné, že se jí to podaří. Jedinou předsedkyní vlády v historii Izraele byla Golda Meir, která před usednutím do premiérského křesla byla ministryní zahraničí, stejně jako Livni.
"Chceme odbourat představu, že arabské ženy jsou amorfní masou potlačených osob, kterým západní společnost musí poskytnout mechanismy k sebeurčení," propaguje "svůj" summit Plassnik.

 
Podle zkušeností západních diplomatů je však celá věc komplikovanější. I v mnohých arabských parlamentech, do kterých mají přístup ženy, často paradoxně usednou ty, která mají o roli žen velmi konzervativní představy. Osmačtyřicetileté Livni pak analytici i političtí protivníci vyčítají jinou věc - neschopnost formulovat jasné postoje. Nerada mluví s novináři a v minulosti se dopouštěla "ideologických konverzí", jak změny v jejích názorech - především přechodu od "jestřábů" expremiéra Ariela Šarona k umírněným ...

(Jan Krčmář, Hospodářské noviny)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář