Jdi na obsah Jdi na menu
 


Martin Fendrych převedl stereotypy a šovinismus do praxe

16. 4. 2007

(5) Takový policista-muž pak v řidičce vidí "buď svou matku, pak ji samozřejmě šanuje, nebo svou ženu, pak se jí bojí strhnout body, nebo dceru, pak jí odpustí. Případně v ní vidí budoucí milenku a má chuť jí ještě nějaké body, třeba ze svého, přidat".

Ale co když je řidička řešena policistkou-ženou? I na to má Martin Fendrych odpověď. Ženám totiž "nenadržují" jen policisti, ale i ženy-policistky, v takovém případě pak nastupuje "takzvaná pohlavní loajalita, kdy Jiřinka mávně ručkou a nechá přesupek Luciny plavat".

Zbývá připomenout familiární (Jiřinka, Lucina) a ironický styl (viz vysvětlení k užití rodově specifického pojmu v úvodu originálního textu) a uvedení tradičních stereotypů, že ženy jdou dle mužů nesnesitelné nejen doma, ale i v práci. A vždy, když se dostanou do tísně, řeší problémy za pomoci "ženského umu a šarmu" (nestává se ale "absence" ženského šarmu tím, co muži na ženách často kritizují?)

Jistě, Martin Fendrych vyjádřil svůj názor, na to má samozřejmě právo. Jeho úryvek ale není příspěvkem, v němž by analyzoval solidní argumenty, ale výsledkem uražené mužské ješitnosti (viz např. úryvek: "Kolik žen dnes jezdí formuli 1? Žádná!") ... Zůstává s podivem, že podobný text vytvořil člověk, který byl nominován občanským sdružením Žába na prameni v rámci soutěže Zlatá žába 2006 za svoje pokrokové názory k genderové problematice. 

(kz)

Ženské body

Prý je definitivně potvrzeno, že ženy řídí auta bezpečněji než muži. S objevem přišla MF Dnes minulý týden. To by však znamenalo, že je dobyta velmi významná mužská bašta a že se ženy, coby bytosti citlivé a nešikovné, začínají modernizovat do maskulinně technicistních tvorů. Pardon, tvorek. Vítězství žen MF Dnes odůvodňuje prostě. Jezdí u nás čtyřicet procent řidiček a šedesát procent řidičů, leč muži přišli o celých 85 procent bodů v novém penalizačním systému silničního zákona. Ženy prý jezdí opatrněji, neriskují a - vrchol šoférského umu - část z nich sice má " papíry na auto", avšak raději neřídí. Pravda leží, jak ví každý muž- řidič, samozřejmě jinde. Tak zaprvé: pokud je řídící žena-manželka pouze naměřena, že jela rychle, nebo pokud někde špatně parkuje, pak je často penalizován její muž, na něhož je obvykle psán vůz. Zadruhé, a teď to začíná být důležité, žena-řidička bývá většinou zastavena a "řešena" muži- policisty. Za takové situace obvykle dokáže uplatnit veškerý svůj ženský um a šarm. I z osoby jinak (doma a v práci) nesnesitelně nerudné stává se osůbka něžná, milá a zoufalá, případně rovnou dáma vlnící se touhou po dopravákovi tyčícím se nad ní. Policista- muž v provinilé šoférce vidí buď svou matku, pak ji samozřejmě šanuje, nebo svou ženu, pak se jí bojí strhnout body, nebo dceru, pak jí odpustí. Případně v ní vidí budoucí milenku a má chuť jí ještě nějaké body, třeba ze svého, přidat, což zatím český právní řád z nepochopitelných důvodů nedovoluje. Jistěže existují výjimky, o čemž svědčí to, že přece jen o patnáct procent bodů přišly šoférky. Pokud je řidička řešena policistkou, často nastupuje takzvaná pohlavní loajalita, kdy Jiřinka mávne ručkou a nechá přestupek Luciny plavat. Z výše uvedeného snad nad slunce jasněji plyne, že ženy NEŘÍDÍ lépe než muži. Ano, máme svoji Elišku Junkovou, jež vyhrála Grand Prix Německa 1927 na Nürburgringu a excelovala v závodě Targa Florio na Sicílii roku 1928. Ale to už je dávno. Kolik žen dnes jezdí formuli jedna? Žádná! Taková je holá pravda o ženách řidičkách. Kdežto kdekterý český muž dokáže v okruh formule jedna proměnit nejen dálnici D5, ale i kdejakou obyčejnou zaprášenou okresku. Na závěr konstatujme, že statistiky i za Ivana Langera zůstávají zavádějící.

Martin Fendrych (Týden)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

formule 1

(jitka, 25. 7. 2010 13:52)

tak ten duvod proc zeny nejezdi F1 je spis ten ze nechcou ale hlavne ten ze si je tak chlapi nepusti a neze by to neumeli :D

V závěru má pan Fendrych pravdu

(Aisa.1, 16. 3. 2009 14:11)

Ano pane Fendrychu, je jedno, zda jste svou zpověď myslel vážně nebo z legrace, v závěru máte ale pravdu! Málo žen si tak jako kdekterý český muž, plete okresky s dráhou Formule 1. A to je právě to vysvětlení, proč ženy nepřišly o tolik bodů, jako muži. Jsem opravdu ráda, že na to některý muž přišel. Gratuluji

Fendrych

(Mondy, 22. 7. 2007 18:19)

Příliš vtipné mi to nepřijde...

Martin Fendrych si dělal legraci ...

(ženy a média, 28. 4. 2007 16:56)

Čtenářka webu ženy a média Hanka Daňková zjišťovala přímo u Martina Fendrycha, jak opravdu myslel tento text. Zde je jeho odpověď: "Omlouvám se, ale ten sloupek byla LEGRACE. Snad je naprosto jasné, že tohle nikdo nemůže myslet vážně? Nepochybuji o tom, že ŽENY jezdí bezpečněji". Tak uvidíme, jestli si Martin Fendrych příště udělá legraci také z mužů ... :)