Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mateřství jako povinnost ženy, aneb jak média reagují, když žena děti nechce

23. 6. 2007

Během tohoto týdne plnily stránky deníků zprávy o ženském rekordu plavkyně Yvetty Hlaváčové. Na tom by nebylo nic divného, vždyť šlo bezesporu o úspěch. Velká publicita zprávy navíc potvrzuje, že média si sportovních úspěchů žen všímají stejně, jako těch mužských. Jak je ale patrné, prezentaci ženských úspěchů stále provázejí stereotypy.

Tak například redaktor MF DNES Milan Eisenhammer v dnešní příloze Víkend slibuje už v perexu, že čtenáři a čtenářky se kromě informací týkajících se sportovního úspěchu dále dozví, "proč plavkyně neplánuje dítě". Na tom by koneckonců nebylo nic zarážející, vždyť funkcí publicistického rozhovoru je postihnout širokou oblast zpovídaného či zpovídané, tedy včetně osobní roviny.

Vždyť už je vám dvaatřicet!

Zarážející je ovšem způsob, jakým Milan Eisenhammer téma zpracovává a jakým způsobem zdůrazňuje rozhodnutí Yvetty Hlaváčové, že (prozatím) dítě/děti neplánuje.

Sekce věnovaná dětem byla zařazena až na konec rozhovoru a uvozena celkem obyčejnou otázkou: "A dítě? Stále tvrdíte, že nemá cenu přivádět ho na tento svět?" Plavkyně Hlaváčová odpovídá, že nechce přivést dítě "do tohoto komerčního světa, kde se ničí příroda". Navíc nechce, aby lítala po světě a dítě zůstáválo doma. Yveta Hlaváčová pak dále uvádí, že chce, aby dítě mělo zázemí. Reakce autora? "Vždyť je vám dvaatřicet."

Plavkyni je zdůrazněno, že v tomto věku by měla mít úplně jiné starosti - na místo plavání těhotenství, protože povinností (dle autora) každé ženy je přivádět na svět děti. Na místo toho, aby autor

1) ocenil její zodpovědnost ("snažím se být zodpovědná, nechci dítě dávat chůvám"),

2) svobodnou volbu (ne každá žena chce děti),

3) fakt, jak se sama cítí ("mé tělo je v naprostém pořádku, mám lepší kondici než kdejaká dvacetiletá holčina"),

4) skutečnost, že není lhostejná k okolnímu dění,

... zdůrazňuje věk plavkyně a pomyslný tikot biologických hodin

Ironie a narážky Milana Eisenhammera na požehnatý věk potenciální prvorodičky jsou dále patrné z výroku, který reaguje na předchozí odpověď Yvetty Hlaváčové o zodpovědnosti a zdravotní kondici: "Jestli chcete pokořit kanál La Manche v osmdesáti letech, tak to dítě asi mít nebude."

Mateřství - svobodná volba

Ukázka dokládá skutečnost, že redaktoři i redaktorky, tedy média obecně, stále nejsou schopny přijmout fakt, že některé ženy prostě děti nechtějí, respektive že ještě nejsou přesvědčeny o tom, že by je mít chtěly. Místo toho se uchylují k zesměšňování a tendencím vyvolávat v těchto ženách výčitky za to, že nejdou se společenským proudem, ale proti němu. Zapomínat by se ale nemělo na to, že mateřství je svobodnou volbou každé ženy, na níž má bezesporu právo.

Konkrétně tento rozhovor pak dále potvrzuje, že autoři a autorky mediálních textů si ženy stále spojují především s mateřstvím. Přitom je mnohdy patrné, že čím úspěšnější žena je, tím horší narážky jsou.

Klára Zelenková

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kříbek

(Petr Hošek, 2. 1. 2009 0:47)

Kříbku ty jsi vážně psychopat. Není katolik, ale baptista. Od těch dál...

Abstergo:

(TBD, 14. 11. 2008 18:02)


Muzete mi prosim konkretne priblizit onu radu katolickych opruzeru? Jmenovite? Kdyz o nekom a necem takto pisete, jiste o tom mnoho vite...Nebo je to jen primitivni urazka !?!

Pane Kříbku,

(Abstergo, 14. 3. 2008 0:26)

obávám se, že jste pouze další z řady katolických opruzérů, kteří se nemohou smířit s tím, že nerozhodují o tom, kolik bude mít jejich žena dětí. Žena má právo nemít děti stejně, jako máte Vy právo tady psát svoje názory, které jsou sice hloupé, ale nejsou trestné.

jedné z mnoha Kateřin

(Roman Kříbek, 19. 11. 2007 8:37)

Neznámá paní či slečno : z Vašich slov vyplývá, že se sama necítíte být ani trochu mimo.

Uvažte tedy, že výraz „ apropos“ se - mezi lidmi, kteří jsou zvyklí diskutovat, přemýšlet a naslouchat - běžně používá v situacích, kdy chce kdosi cosi podotknout, co ho při hovoru napadlo a rád by tím hlavní téma třeba doplnil. (zřejmě máte na mysli mou větu s prvním trimestrem – což je stadium těhotenství, kdy je snad každá žena psychicky labilnější, na což někteří gynekologové pohotově reagují nabídkou „komplexní péče“…)

Z mých dalších vět a zejména obratu „případné mateřství“ myslím dostatečně vyplývá, že „nepodezírám“ dotyčnou sportovkyni z těhotenství :-)

Opravte mě, jestli se mýlím, ale svou reakci jsem tehdy adresoval Kláře Zelenkové, která mi v rámci svého vidění světa jakž takž odpověděla. Vaše reakce na slova, které byly určeny jí, mě …překvapují.

Pane Kříbku,

(Kateřina, 2. 11. 2007 14:42)

vy jste úplně mimo. Jaký trimestr? Plete sem něco o čem článek vůbec není. Paní Hlaváčová není těhotná, one jenom zatím (a jestli vůbec) otěhotnět nechce. To snad může, ne?

no ale v tomto případě ...

(Klára Zelenková, 1. 10. 2007 12:52)

... nejde o potrat. Tento příspěvek se točí kolem rozhodnutí, zda žena vůbec dítě chce a zda chce být matkou - tedy zda ho chce vůbec počít. Neřeší otázky spojené s volbou na potrat, o tom se píše jinde ...

ehm...

(Roman, 28. 9. 2007 14:18)

"mateřství je svobodnou volbou každé ženy, na níž má bezesporu právo"
Obávám se, že Vám uniká nejen smysl mé reakce... Článek jsem četl velmi pozorně a pak z něj citoval.
Určitě se shodneme na tom, že se žena může svobodně rozhodnout s kým bude souložit. V okamžiku početí však je tato její předchozí svoboda omezena vznikem jedince, který za její ( či jeho ) nezodpovědnost nemůže a přesto je bez soudu a provinění popraven jako zločinec...
I já jsem nepřítelem stereotypů, diskriminace a mediálních plků - vidíte i v tom se shodnem.

Ápropos : už jste někdy potkala ženu, která by se s rozhozenými hormony i psychikou v prvním trimestru k něčemu "svobodně" rozhodovala?

Což není nic proti Yvetě Hlaváčové - ba naopak. Vážím si jí a fandím ji v její uvědomělosti a serióznosti ohledně případného mateřství.

RE Roman Kříbek

(Klára Zelenková, 20. 9. 2007 20:00)

Trošku mi uniká smysl vaší reakce - možná, že byste si celý příspěvek měl ještě jednou přečíst nebo se podívat do nějakého výkladového slovníku, abyste zjistil, co všechno pojem PRÁVO může znamenat ...
V tomto příspěvku totiž nic v souvislosti s právem (právním řádem) nezaznělo. Že se každá žena může svobodně rozhodnout, zda chce být matkou, či nikoliv, to je bezesporu její svobodné právo. Nikdo nemůže žádnou ženu nutit k tomu, aby dítě měla ... Nikdo navíc nemůže Yvetě Hlaváčové říkat, a média už vůbec ne, zda má otěhotnět dnes, zítra nebo za 10 let. Pouze ona sama, případně po dohodě se svým partnerem, rozhodne, zda vůbec někdy dítě mít bude, či nebude. Je to pouze její soukromá věc a znovu opakuji, že i její svobodné právo na toto rozhodnutí. Text navíc rozebírá konkrétní příspěvek z pohledu stereotypů - těžko totiž 30letý muž dostane otázku, jak to, že ještě nemá děti (není otec) apod.

právo na mateřství?

(Roman Kříbek, 20. 9. 2007 8:41)

Můžete paní Zelenková, prosím citovat zákon z nějž vyplývá pro ženy "právo na mateřství"? Teď to nějak nemůžu najít... A co třeba "právo na otcovství" versus liberální interrupce? Nebo dokonce dětské "právo na život"? Samá slova....

Klišé

(Josef Vašíček, 25. 6. 2007 13:05)

Souhlasím s vámi slečno Zelenková. Podle mého názoru se jedná o zaběhnuté klišé.Autoři a autorky leckterých plátků zřejmě nemají dost vlastní iniciativy, aby si uvědomili, že každá osobnost je svým způsobem odlišná. Zejména tak výrazná osobnost, jakou bezesporu je plavkyně Hlaváčová.Jejich otázky se odvíjejí od obecného pravěkého názoru na ženy, podle kterého jsou především plodičkami potomstva a strážkyně rodinného ohně. Přitom si neuvědomují, že otěže svého života třímá v rukou každý z nás a například model 60-ti, nebo 70-ti letých otců není pro ně ničím neobvyklým. Například fotograf Jan Saudek, nebo Karel Gott. Vzorní otcové svých rodin, ale co ten věk? Faktem sice zůstává, že v jejich případě se o jejich potomky dokáží postarat matky, které tito pánové dokáží zajistit. Bohužel v tak vysokém věku později nebudou schopni svým ratolestem předat potřebné životní zkušenosti vlastními silami a pokud ano klobouk dolů.

 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>