Jdi na obsah Jdi na menu
 


Místo fakt intimní a osobní dotazy. A výčitka, že nemůže být dobrou matkou

26. 8. 2007

V pondělí začíná třetí řada VyVolených - média se teď předháněla v tom, kdo uloví hlavní moderátorku pořadu Terezu Pergnerovou. Jeden takový rozhovor se objevil ve víkendové příloze MF DNES. Na místo informací týkajících se výhradně tohoto pořadu se ovšem jeho autor a autorka tradičně zaměřili na osobní stránku. Text tak v sobě kombinuje hned několik stereotypních prohřešků.

V úvodu si shrňme fakta: Tereza Pergnerová se rozhodla přijmout nabídku k moderování další série VyVolených. Bohužel však pro ni se pořad začne vysílat v období, kdy její syn nastupuje do první třídy. A tak si média (seriózní i bulvární) kladou otázku: Dokáže Pergnerová skloubit práci (večerní vysílání) s péčí o syna?

Krkavčí matka a kariéristka dítě šidí!

To je dotaz, jenž by v případě muže nezazněl. Média totiž v takovém případě stále nechtějí zbavit ženy tradičních nálepek, a sice že pouze ony jsou zodpovědné za výchovu dětí a starání se o domácnost. Přívlastky typu "krkavčí matka" pak v této souvislosti zaznívají opakovaně.

Úspěšné ženy, respektive ženy, jež se rozhodnou skloubit pracovní stránku s péčí o dítě/děti, jsou nazývány "kariéristkami", což má v tomto případě stejně pejorativní nádech, jako třeba slovo feministka. Média pak tento fakt neustále zdůrazňují - přicházejí se sériemi vyčítavých otázek typu "opravdu si myslíte, že dokážete všechno zvládat" nebo "nebude teď vaše dítě o něco ochuzeno, když začnete chodit do práce?"

Ale zpátky k rozhovoru s Terezou Pergnerovou. Jak už bylo uvedeno v úvodu, o novém ročníku reality show se z tohoto interview nedozvíme prakticky nic. Na místo toho získáme odpovědi na otázky týkající se těhotenství, vaření, praní a uklízení ... Série dotazů jednoznačně přesahují hranice soukromí a intimity, v souladu s bulvarizačními tendencemi přicházejí autor a autorka také s vulgarismem (slova tohoto charakteru se poslední dobou v médiích objevují poměrně často).

Tradiční prezentace: Žena nesmí, muž může

První výtka skrz stereotypy směřuje na tiráž víkendové přílohy. Upoutávka k rozhovoru uvnitř listu staví do popředí fakt, že syn Terezy Pergnerové bude během večerů "sám", neboť právě v odpoledních hodinách bude moderátorka odcházet do práce. Zatímco u muže by podobná situace nevzbudila tak velký rozruch, jestli by vůbec vzbudila nějaký zájem, v případě ženy (Pergnerové) je to jednoznačně informace, jež musí být zdůrazněna.

"Kluci to zvládnou! Pergnerová se vrací k VyVoleným, její syn bude usínat bez ní."

Další výtka se pak týká položených dotazů. Uvnitř rozhovoru se setkáme s intimními otázkami: "Co když otěhotníte teď v čase VyVolených" a "Kde berete jistotu, že váš současný přítel je ten pravý?"

Následují dotazy týkající se tradičního rozdělení mužských a ženských rolí v domácnosti: "Kdo bude žehlit košile, když teď budete večer co večer v práci?" Nechybí ani konstatování, jež se snaží upozornit na vychýlení od standardu: "Nepůsobíte zrovna jako nadšená kuchařka", stejně tak dotaz na pomezí výčitky/prohry: "Mít pomocnici byste považovala za selhání?"

Samostatnou kapitolou je pak záverečný dotaz, jenž nemůže chybět v rubrice PERLA Z PERA - "Víte o tom, že takovým ženám, které chodí do práce, vydělávají slušné peníze, starají se o děti a o domácnost, se říká, s prominutím tažné krávy?"

(kz)

zdroj: Eisenhammer, Milan et Matějů, Pavla. "Pernerová. Chlapi to doma zvládnou", MFD, 25.8.2007, roč. 18, č.198,  s. 5 - Víkend

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Upřímnou soustrast Mf Dnes

(liliana, 16. 12. 2007 12:36)

Oni to snad mysleli tak, že pomocnici by si měla pořídit. (Odhlédnu od problematičnosti tohoto přehazovaní "ženských prací" na jiné ženy). Podařilo se jim ale urazit tři čtvrtiny ženské populace. Na tom, že ženy chodí do práce a ZÁROVEŇ se starají o rodinu, děti, mají druhou směnu, na tom přeci stojí téměř skoro celý život a většina sociálního smíru v České republice.