Jdi na obsah Jdi na menu
 


O stereotypech v médiích nerozhodují redakce, ale jednotlivci

30. 5. 2007

... Jak se totiž dočteme dále, titulek je parafrází výkřiku, který provázel protesty proti konání soutěže Miss Universe. Před zahájením finálového večera protestovali přímo v centru Mexika desítky demonstrantů, čímž potvrdili fakt, že proti soutěžím krásy, které z žen dělají pouhé "zboží", se bouří stále větší počet lidí. Ulicemi se přitom nesly výkřiky "ani ošklivá, ani krásná žena nesmí být považována za předmět". 

Proč však autor či autorka textu zvolili zrovna tento titulek? Odpověď je jednoduchá: Pro současnou mediální scénu je typická stále větší bulvarizace a komercionalizace. Nejsou to texty, které prodávají, ale fotografie a poutavé titulky. Právě proto se už i redaktoři a redaktorky "seriózních deníků" stále více uchylují k tvorbě nadpisů, jenž na první pohled přilákají pozornost - jsou netypické, dvojsmyslné, vyvolávají diskusi, často i pobuřují.

Mnohem přijatelnější by z tohoto pohledu byl titulek, který vyšel v jiné regionální verzi vydavatelství VLP, a sice v deníku Vysočina (jde o stejný text).

"Vzkaz z Mexika: Nejhezčí předměty vesmíru jsou letos z Asie".

Tento nadpis je navíc v souladu s principy objektivity, a to i přesto, že jde o parafrázi: Vychází totiž ze skutečného děje a sledu událostí (viz výkřiky demonstrantů na protestní akci v Mexiku).

Dva odlišné titulky u stejného textu jen v jiných regionálních mutacích ... Z toho je patrné, že spíše než jakýsi redakční standard rozhoduje o konečné podobě komunikátu každý jednotlivec. V takovém případě sehrává významnou roli hned několik faktorů, například míra poučenosti o genderové problematice, ochota odstranit stereotypní prezentaci ženského pohlaví v médiích, omezené možnosti plynoucí z grafického ztvárnění tiskoviny, ale i tlak ostatních redaktorů a redaktorek či samotného vedení.

Přidejme jen, že protesty v ulicích nebyly jediným "skandálem", jenž provázel letošní ročník Miss Universe. O další z nich se postarala Miss Švédska, která na akci vůbec nedorazila, a to kvůli stížnosti švédských občanů a občanek, že soutěž je staromódní a ponižuje ženy. Otázkou pak ale zůstává, proč se ve Švédsku národní Miss vůbec koná ...

Klára Zelenková

(text publikovaly: Plzeňský deník, Zlínský deník, Vysočina, Moje Ostrava)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

UZ ME TO NEBAVI

(kaja, 3. 5. 2008 14:56)

me uz miss taky zacina vadit uz se na to nekoukam

 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>