Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovory v médiích: Stále důraz na mateřství a partnerství

9. 7. 2007

Média se mužů a žen v rozhovorech neptají na to samé, to je nesporný fakt. Nejvíce to dokreslují otázky ohledně mateřství. Ať je žena úspěšnou manažerkou, ředitelkou, političkou, prezidentkou, květinářkou nebo modelkou, zkrátka ať vykonává jakékoliv povolání, na stránkách periodik se prakticky nikdy nezbaví nálepky, že prvořadá role ženy spočívá hlavně v mateřství.

Je vám přes třicet a stále nemáte dítě? O dítěti vůbec neuvažujete? Nežijete se stálým partnerem? Vy bydlíte úplně sama? Pak vězte, že je něco špatně. Tedy alespoň dle mediální praxe.

Osobní otázky jako standard ...

Prakticky všechny ženské rozhovory mají jedno společné - kariéra a úspěchy jako takové ustupují do pozadí mateřství, partnerskému soužití a otázkám spojeným s domácností a výchovou dětí. Média přitom často nedělají rozdíly mezi ženami, které upřednostní kariéru před péčí o dítě a mezi těmi, jež se naopak rozhodnou zasvětit svůj život staráním se o ratolesti a rodinný krb. Každý extrém totiž škodí, všechno, co vybočuje ze zlaté střední cesty je potřeba zdůraznit.

Web ženy a média nedávno rozebíral rozhovor s plavkyní Ivettou Hlaváčovou v deníku MF DNES. Autor-muž v něm pokládal zcela nevhodné otázky ohledně mateřství. Hlaváčovou se přitom snažil "dohnat do kouta" a vyvolat v ní výčitky, za to, že stále ještě není rozhodnuta, zda vůbec dítě/děti chce. Přitom absolutně nerespektoval svobodnou volbu ženy, na místo toho stále argumentoval zažitými stereotypy skrz "povinnost" každé ženy, podílet se na rozmnožování lidstva.

... také v ONA DNES

Ani dnešní rozhovor s Anjou Fiedler, generální ředitelkou společnosti Philip Morris ČR, v magazínu ONA DNES, se nevyhnul mateřství. Jistě, autorka se zabývala i kariérní stránkou (aby také ne, Anja Fiedler je prakticky jedinou ženou v ČR, jež zastává tak významný post). Stejně jako jiné novinářky a jiní novináři, také Martina Riebauerová (autorka) však nezapomněla položit tradiční otázky skrz partnerské soužití a dětí. Budiž bonusovým bodem, že otázku skrz partnera alespoň uvedla zdvořilostní frází: "Promiňte možná indiskrétní otázku: žijete sama?"

Poté následuje obvyklý výčet záporů, jenž podle redaktorů a redaktorek přináší život bez druhé polovičky, aneb "Není vám někdy smutnu, když se večer vracíte do toho velkého prázdného bytu?"

A samozřejmě nechybí již zmiňované téma, a sice konkrétní dotazy na mateřství a počet dětí. Anja Fiedler uvádí, že jedním z důvodů, proč nežije se stálým partnerem je fakt, že se stále stěhovala (pracovala totiž v Thajsku, v Jižní Africe, Německu). Ani ve "velkém bytě" jí není smutno, protože "k životu potřebuje prostor". Na to Martina Riebauerová reaguje otázkou: "Rodinu a děti ne?" Tedy upřesněno v logické návaznosti - skutečně jste přesvědčena o tom, že rodinu a děti k životu nepotřebujete?

"Takhle jsem o tom neuvažovala," odpovídá Anja Fiedler na dotaz. "Říkám si: kdybych měla rodinu, bylo by to taky hezké, ale to neznamená, že můj život není takhle pěkný. Je."

Zbývá ještě doplnit, že zmínka o rodině byla parafrázována do titulku, který celý text uvozuje ("Můj život je pěkný i bez rodiny!").

Upoutávka na tento rozhovor byla včera prezentována na serveru idnes.cz - z reakcí pod příspěvkem bylo patrné, že česká veřejnost jako celek stále není připravena akceptovat postoj ženy, která se DOBROVOLNĚ vzdá své mateřské role. Média už pak jen prezentují většinový názor společnosti. Z toho lze vyvodit, že masmédia jen stěží začnou sama od sebe podporovat "nový trend", zůstane-li mínění veřejnosti stále tak záporné.

"Můj život je pěkný i bez rodiny", Martina Riebauerová, ONA DNES, 9.7.2007, č. 27, s. 8

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>