Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soutěže krásy podporují stereotypy a jsou diskriminační

15. 4. 2007

Socioložka pak dále uvádí, že podobné soutěže považuje za diskriminační. Tedy především tu skutečnost, že přihlásit se mohou jen některé ženy - ty, které jsou mladé, krásné, štíhlé až vyzáblé a vysoké. Tím se se vytváří diktát, co přesně je krása. Soutěže tak vzkazují, že zásadním a základním rysem ženskosti je krása. "Královna navíc nesmí být vdaná. Musí být totiž potenciálně volná pro mocného a bohatého nápadníka", vysvětluje Lucie Jarkovská. A tím dochází k podpoře dalšího stereotypu, a sice, že další "funkcí" ženy je být živým doplňkem muže.

Zajímavý je pak pohled Lucie Jarkovské na to, proč se do podobných soutěží každoročně hlásí tisíce mladých žen. "Dívky se od dětství učí, že nejdůležitější pro ně má být krása. Díky ní si údajně zajistí lásku, štěstí, bohatství a dokonce i život." Navzdory tomu si ale socioložka myslí, že "pořád je na světě více žen, které se do soutěže nepřihlásí".

Bývalá modelka a první vítězka Miss Ivana Christová se ve víkendové příloze MF DNES svěřila s tím, jakým utrpením kvůli modelingu musela projít. Když se jí autor příspěvku ptá, co popřeje nové vítězce Miss, odpovídá: "Hodně štěstí a zdravého rozumu. Stát se miss je velká sláva, ale závidět jí nebudu," přitom vzpomíná, jak si drastickými dietami zhuntovala zdraví. "Několik let jsem dávala dohromady imunitní systém a stravovací návyky. Kvůli tomu, že jsem víc než deset let nejedla, jsem prodělala několik kolapsů a operací, bolí mě klouby. Když jsem byla na vyšetření u jednoho švýcarského imunologa, divil se, že ještě žiju - všechny orgány jsem měla oslabené."

Zdá se však, že podobné příklady a skutečnost, že média na jedné straně sice stereotypy podporují, ale podobnými texty se snaží je vyracet, stále nestačí k tomu, aby dívky procitly a do podobných soutěží se nepřihlašovaly. A když už, tak jedině za podmínky, že tradiční ideál krásy bude převrácen a přizpůsoben běžnému životu. V první řadě je ovšem důležité, aby se změnilo mínění celé společnosti, mužů i žen bez rozdílu. Jsou to často samotné ženy, které kritizují "tlustější" kolegyně ... třeba jako modelka Simona Krainová, jenž dlouho útočila právě na Ivanu Christovou. Například pro bulvární deník Super v únoru letošního roku uvedla, že "modelky, které nejsou od přírody štíhlé, by se měly věnovat něčemu jinému".

(kz)

 
 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>