Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženský hokej? Díky stereotypům v pozadí toho mužského

12. 5. 2007

... Jak je možné, že na pořádání slavnostního večera, na kterém byla hokejistka roku vyhlášená, se sbíraly finanční příspěvky mezi hráčkami a jejich rodinami, aby vůbec bylo kde a co vyhlašovat?

Když ženská hraje hokej, je to stále považováno za něco divného. Ženy patří k rodinnému krbu a k dětem. Fakt, že některé přijdou domů z práce, sbalí výstroj a běží na stadion, je pro nás zarážející. Bylo by ovšem namístě, kdyby nás tahle skutečnost zarážela proto, že ženy se hokejem nemohou živit, nemají ho jako zaměstnání (jako ligoví hráči - muži), a ne proto, že ženy na stadion nepatří. Tedy na stadion ano, ale proč proboha taková ženská nedělá roztleskávačku? Anebo, jestli touží po uznání, ať je z ní krasobruslařka! Ale proč hokej? Takový tvrdý a chlapský sport! Vždyť si chudák malá ublíží!

Tak popořadě: hokej je definovaný jako mužský sport právě proto, že ho hrají muži, je to stejné, jako kdyby mezi sebe zdravotní sestry nechtěly pustit jediného zdravotního bratra. Výzkumy navíc jasně dokládají, že biologické dispozice žen a mužů nejsou zásadně odlišné, jejich odlišnost se vyhraňuje až teprve rozvíjením typicky ženských či typicky mužských činností v té které kultuře. Řada prací, které ženy běžně zvládají, je náročná, namáhavá a vyžaduje maximální statečnost (péče o děti nebo staré lidi například), tak proč jim zakazovat hokej a ještě se navíc tvářit, že je to pro jejich dobro, že jen chceme zachovat jejich jemnost a ženskost?! Neměly by se ženy rozhodovat samy?

A jsme u jádra problému: jak se může desetiletá dívka svobodně rozhodnout, že chce hrát hokej, když jí odmalička podsouvají panenky, růžové kočárky, nádobíčko a plyšového koně, který čurá a pláče na povel? Její bratr přitom dostal brusle a hokejku už v šesti a v létě jezdí na in-linech. Rozdělení na růžový a modrý svět je ve sportu velmi silné a diskriminační. Nejmarkantnějším rozdílem mezi ženským a mužským profesionálním sportem je právě daleko méně finančních toků, které se k ženskému sportu váží. Je to začarovaný kruh - čím méně peněz, tím menší šance zaplatit kvalitní výstroj či kvalifikované trenéry, tím menší šance vyhrávat a tím menší šance zaujmout sponzory, kteří by zaplatili výstroj a trenéry.

(Klára Kubíčková, Brněnský deník)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

podpora veřejnosti

(Mali, 30. 6. 2007 10:52)

pokud jak rikas to ma co delat s velikosti svalove hmoty, tak jak je mozne, ze v jinych sportech - atletika, cyklistika, basketbal (kdyz se vratime do doby kamenne - ve sportech, ktere nejsou ryze muzske ... jak chlapaci s oblibou rozlisuji) ... zensky jsou podporovany a mohou je delat na profesionalni urovni, i kdyz maji o neco horsi vysledky, horsi casy, nizsi hodnoty svetovych rekordu ....

Sport je i o penezich a podpore verejnosti. Kdyz bude podpora verejnosti a sponzoru, bude i zajem o tento sport (to plati i naopak). Kdyz bude zajem o sport, bude vice devcat, ktere budou chtet hrat hokej a tim vetsi konkurence, vetsi usili pri trenincich a priprave na sezonu, vetsi motivace a vysledkem toho muze byt lepsi zensky hokej.

Jen aby to hrálo do karet.

(Martin, 18. 5. 2007 13:39)

Proč ženský hokej v tichosti a bez zájmu kamer? Představte si, co se mi jednou stalo. Zapnul jsem si televizi v době zimní olympiády, že se jen tak na něco kouknu. A ejhle, on hokej. Ten mám rád a tak jsem se díval. Ani nevím kdo s kým hrál... A po chvíli se mi ten zápas zdál být nějak divný, takový utahaný, bez jiskry. Hráči jezdili jak ponocní. Ano, byl to ženský hokej.

Ženský hokej je prostě méně záživný, než ten mužský. Má to co dělat s velikostí svalové hmoty mužů a žen, ne s růžovou a modrou.

 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>