Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bulharské sestry a lékaře čeká místo trestu smrti doživotí

17. 7. 2007

Libyjská nejvyšší soudní rada dnes k večeru rozhodla o tom, že trest smrti pro pět bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře bude změněn na doživotí.

O změně verdiktu rozhodlo odškodnění pro rodiny postižených dětí - každá z nich obdrží milion amerických dolarů. Celkově tak bude vyplaceno více než 400 milionů dolarů. Více než polovina rodin už finanční prostředky získala, další je obdrží během několika následujících hodin.

Naděje po osmi letech

Zdravotní sestry a palestinský lékař byli viněni z toho, že před osmi lety úmyslně nakazili injekční stříkačkou přes 400 dětí virem HIV. Všech šest zdravotníků opakovaně odmítalo jakoukoliv vinu, navzdory tomu jim soudy různé instance několikrát potvrdily trest smrti.

Otázkou zůstává, zda doživotní trest bude definitivní - objevují se informace o tom, že libyjská vláda přistoupí výměnou za vyplacení odškodného na vydání sester i palestinského lékaře zpět do Bulharska. Vláda v Bulharsku už dříve obviněnému lékaři nabídla možnost získat tamní občanství.

Svou roli v celé kauze bezesporu sehrálo i vyjednávání Evropské unie a USA se synem libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

O vývoji celého případu si můžete přečíst zde

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>