Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bulharsko vítá propuštěné sestry

24. 7. 2007

Drama skončilo - tak se dá stručně vystihnout osud pěti bulharských sester a palestinského lékaře, kteří byli dnes vydání do Bulharska. Po osmi letech věznění jsou na svobodě. Bulharský prezident jim totiž okamžitě po vydání udělil milost. 

"Dramatický případ zakončený osvobozujícím rozsudkem bulharských obyvatel je u konce. Stále však soucítíme s další velkou tragédií - se všemi infikovanými libyjskými dětmi a jejich rodinami," řekl bulharský prezident Georgi Parvanov.

Svoboda po osmi letech

Ještě včera večer to přitom vypadalo, že jednání o vydání všech šesti zdravotníků se zkomplikují. Libye totiž přišla s dalšími požadavky, které vyjednávači odmítli přijmout. Dnes však francouzský speciál se všemi přistál v Sofii.

O tom, za jakou cenu k propuštění došlo, se vedou pouze spekulace. Jednou z možností je, vedle proklamovaného finančního odškodnění ve výši 400 milionů dolarů, zintenzivnění obchodní a politické spolupráce EU s Libyií. A dále pak pomoc při relizaci humanitárních aktivit, včetně dlouhodobé zdravotní pomoci infikovaným dětem a jejich rodinám.

Níže si můžete přečíst včerejší text o komplikacích při vyjednávání.

23.7.2007: Jednání o vydání bulharských sester se komplikují

Jednání o propuštění pěti bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře se zkomplikovala. A to navzdory tomu, že vydání všech zdravotníků do Bulharska mělo být jen otázkou času. Libyjská vláda si totiž začala klást další podmínky.

Stávající odškodnění Libyi nestačí

Bulharský ministr zahraničí označil dodatečné požadavky Libye za nepřijatelné, a to především proto, že libyjská vláda požaduje další finanční odškodnění. Nedávno přitom bylo dohodnuto, že celkově si mezi sebou rodiny nakažených dětí rozdělí více než 400 milionů amerických dolarů. Za to Libyjská nejvyšší rada zmírnila rozsudek smrti na doživotí.

S dalšími finančními nároky nesouhlasí ani představitelé Evropské unie, kteří se v jednání aktivně angažují. Navýšení celkového odškodnění by totiž znamelo přiznání viny všech zdravotníků. A ty jakoukoliv spojitost s úmyslnou nákazou stále odmítají - jejich nevinu navíc opakovaně potvrdili mezinárodní odborníci, když uvedli, že děti se nakazili kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám v tamní nemocnici.

Za propuštění lobuje celý svět

Do jednání o vydání obviněných zpět do Bulharska se zapojila už v neděli manželka francouzského prezidenta Cécilia Sarkozy a komisařka pro hraniční vztahy EU Benita Ferrer-Waldner. Očekává se, že Nicolas Sarkozy dorazí do Libye ve středu. Cíl cesty je jednoznačný: přivést na palubě francouzského speciálu zpět do Sofie pět zdravotních sester a palestinského lékaře.

Závěrečné vyjednávání tak provázejí, stejně jako celý případ, nejasnosti. Otázkou zůstává, co libyjská vláda změnou postojů stále sleduje. Vydání zadržených je tedy opět nejisté.

Připomeňte si vývoj a zvraty, které celý případ provázely už od počátku:

Bulharské sestry a lékaře čeká místo trestu smrti doživotí

Hrozba trestu smrti nad bulharskými sestrami a lékařem stále trvá

Bulharské sestry uniknou trestu smrti

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář