Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čím kratší rodičovská dovolená, tím více peněz

18. 7. 2007

Vícerychlostní rodičovská dovolená - to je podle ministerstva práce a sociálních věcí možnost, jak zvýšit porodnost. Výše měsíčního příspěvku od státu by se odvíjela podle toho, jak dlouho matka nebo otec zůstanou s dítětem doma.

Výběr ze tří variant by jednomu z rodičů měl usnadnit opětovný návrat do práce a celkově zlepšit finanční situaci rodiny - rodič pobírající příspěvek by si totiž mohl neomezeně přivydělávat.

Návrat zpět už není možný

Problém je ale v tom, že rozhodnutí pro jednu z variant je konečné a později ho nelze změnit. Rodiče tak čeká pečlivé plánování jako za starých časů. V opačném případě by totiž přišli o velkou finanční sumu.

Přemýšlet nad výhodami jednotlivých variant mohou rodiče v průběhu pěti měsíců po narození dítěte - v tomto období se vyplácí mateřská ve výši 7600 korun. Pak už ale musí přijít na řadu důkladné plánování a přemýšlení do budoucna. Po pěti měsících se matka nebo otec musí rozhodnout, zda zůstanou s dítětem doma dva, tři nebo čtyři roky.

Co je nejvýhodnější?

Tzv. snížená varianta, tedy rodičovská dovolená do dvou let věku dítěte, a další těhotenství v tomto období. Pokud žena porodí do dvou let věku prvního dítěte dalšího potomka, má rodina vystaráno - vícerychlostní návrh se totiž váže na nejmladší dítě. To by v praxi znamenalo, že rodiče by pobírali nejvyšší příspěvek po dobu čtyř let.

Možnost získat nejvyšší rodičovský příspěvek je bezesporu lákavá, jenže kdo z rodičů dokáže říci, jaká bude situace za několik let? Nejrychlejší varianta může přinést spoustu problémů - kam s dvouletým dítětem, když jestlí a školek je v současné době nedostatek a prarodiče už ratolesti nemohou hlídat jako za starých časů, vzhledem k tomu, že většina z nich je stále pracovně aktivní.

Příspěvek sám o sobě však v konečném součtu zase tak moc velký není, vezmeme-li v úvahu, že životní náklady se stále zvyšují. Jen stěží by rodina z tohoto příspěvku mohla pokrýt plat cizí chůvy.

Problémy s dalším těhotenstvím? S tím návrh nepočítá

Návrh navíc vůbec nezohledňuje stávající problémy některých párů, spočívající v problematickém otěhotnění. V mnohých případech dokáže pomoci až umělé oplodnění, které se ovšem nedá načasovat. Nepočítá se ani s verzí, kdy žena v "nastaveném období" opakovaně potratí.

Vícerychlostní rodičovská dovolená

varianta

částka měsíčnědélka trvání
nejrychlejší11 400 Kčdo dvou let věku dítěte
základní  7 600 Kčdo tří let věku dítěte
snížená  3 800 Kčdo čtyř let věku dítěte

Ministerstvo práce a sociálních věcí nezohledňuje ani vícečetná těhotenství - příspěvek má zůstat stále stejný, bez ohledu na počet narozených dětí. Ministr Petr Nečas přislíbil jednání na toto téma, pokud ale zákon vstoupí v platnost od ledna přístího roku, zvýšení příspěvku pro vícerčata se v něm s největší pravděpodobností už neobjeví.

Naopak výhodou návrhu je, že rodiče se v průběhu starání o dítě mohou vystřídat, během pobírání rodičovského příspěvku si navíc mohou neomezeně přivydělávat.

(kz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>