Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrozba trestu smrti nad bulharskými sestrami a lékařem stále trvá

11. 7. 2007

V procesu s bulharskými zdravotními sestrami a palestinským lékařem, obviněnými v Libyi z toho, že úmyslně nakazali přes 400 dětí virem HIV, se objevil další zásadní krok. Libyjský nejvyšší soud totiž ve středečním odvolacím řízení potvrdil všem trest smrti.

Stalo se tak navzdory pozitivním zprávám z předchozího měsíce, které hovořily o tom, že šestice zdravotníků bude v nejbližší době propuštěna na svobodu, a to díky iniciativě Evropské unie a přímluvě syna libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Libyjský soud nedbá na odborníky

Rozsudek je přikvapivý o to více, že mezinárodní odborníci, včetně lékaře, který pomáhal při objevu viru HIV, opakovaně prokázali, že virus byl v nemocnici ještě před příchodem pěti bulharských sester a palestinského lékaře. Vinou nevyhovujících hygienických podmínek v nemocnici ve městě Benghází pak došlo k hromadné nákaze. Naproti tomu libyjský soud argumentuje tím, že infikovaná krev byla dětem podána záměrně - zdravotníci tak údajně testovaly lék na AIDS.

Verdikt nejvyššího soudu ještě není konečný, zvrátit ho může libyjská Nejvyšší soudní rada, jejímž předsedou je ministr spravedlnosti. Podle tamních soudních zdrojů však dojde k potvrzení vyneseného rozsudku.

Trest by mohl být zmírněn v případě, že se podaří dosáhnout dohody mezi rodinami nakažených dětí. Podle poslední zprávy příbuzní obětí souhlasí s finanční náhradou. Bulharská strana však již dříve finační vyrovnání odmítla, neboť by tak nepřímo přiznala vinu bulharských sester. 

Na stranu obviněných zdravotníků se tento týden přiklonil libyjský mluvčí rodin nakažených dětí, když prohlásil, že v zájmu nemocných dětí i jejich rodin je život pěti bulharským sestřičkám zachránit, protože děti potřebují odbornou zdravotní péči.

Vývoj kauzy

únor 1999 - libyjská policie zatýká 19 bulharských zdravotníků a zdravotnic v libyjské bengházíské nemocnici poté, co dochází k prudkému nakažení dětí virem HIV

únor 2000 - pokračuje soudní proces s pěti bulharskými zdravotními sestrami, jedním bulharským a jedním palestinským lékařem, soud je všechny viní z úmyslné nákazy stovky dětí. Obžaloba tvrdí, že 23 z těchto infikovaných dětí již zemřelo

únor 2002 - obhajoba obviněných argumentuje nevyhovujícími hygienickými podmínkami v bengházíské nemocnici, tento závěr potvrzuje v září 2003 také Francouz Luc Montagnier, lékař, který pomáhal při objevu viru HIV

květen 2004 - libyjský soud odsoudil pět bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře k trestu smrti, za to, že úmyslně nakazili přes 400 dětí virem HIV

prosinec 2005 - libyjský Nejvyšší soud zrušil rozsudek a vrátil případ k přepracování soudu nižší instance

prosinec 2006 - skupina zdravotníků je odsouzena k trestu smrti podruhé

únor 2007 - zdravotní sestry a palestinský lékař se odvolávají k Nejvyššímu soudu

červen 2007 - představitelé EU a USA jednají s libyjskou vládou o zmírnění trestu a odškodnění (objevuje se falešná zpráva o tom, že propuštění na svobodu už nic nebrání)

červenec 2007 - Nejvyšší soud potvrzuje rozsudek smrti

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář