Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marie Lineau: Profesní kariéru žen mohou usnadnit jejich muži. Stačí, když se zapojí do péče o rodinu a děti

9. 5. 2007

... "Pokud nenastoupí po šesti týdnech nebo dvou měsících na rodičovskou dovolenou, tak se mu krátí příspěvky. Žena tak má šanci se vystřídat v rodičovské i pracovní sféře." Inspirovat bychom se mohli také v sousedním Německu, kde mají ženy "nesrovnatelně lepší start k rozvíjení své kariéry. Když jsou na mateřské dovolené, pokud chtějí, mají možnost účastnit se mentorských projektů. Komunikují se zkušenější mentorkou o svém oboru. O víkendech nebo v době, kdy si vyměni s manželem roli, se účastní různých akcí". To znamená, že během mateřství nijak nestagnují.

Jak lze matkám usnadnit profesní kariéru? Marie Lineau vidí řešení v zapojení obou partnerů do starosti o děti a fungování rodiny. "Jde o to, aby stát i zaměstnavatelé rodičům vyšli vstříc. Když žena na čtyři roky i déle přeruší kariéru, plynou z toho pro ni jen nevýhody. Pracovní trh v Česku je založen an tom, že muž živí rodinu. Mladší generace už vnímá, že role otce není jen o materiálním zajištění rodiny. Mělo by to být ovšem jeho svobodné rozhodnutí."

Pomoc ale musí přijít nejen od partnerů, ale především zaměstnavatelů. Znovu nastartování pracovní kariéry by ženám usnadnila možnost pracovat na částečný úvazek a využívat flexibilní pracovní dobu. Taková nabídka ze strany firem ale stále chybí. "Stát se zatím vůbec nepřiklání například k typu zaměstnávání formou sdíleného pracovního místa. To znamená, že se dva lidé dělí o jednu práci, vzájemně se zastupují. Třeba v Německu a Rakousku existují různé formy uvázků. Když je jejich daňové zvýhodnění možné tam, proč by je nemohli mít naši zaměstnavatelé," pokládá řečnickou otázku Marie Lineau.  

Marie Lienau (59 let) je ředitelka proFem, obecně prospěšné společnosti. Vystudovala politologii a slavistiku na Univerzitě v Göttingenu. Zabývala se i vzděláváním dospělých. Zkušenosti s nadační prací získala v německé nadaci Frauen-Anstiftung a v nadaci Heinricha Boella. V Čechách stála v roce 1993 u zrodu organizací Gender Studies a proFem.

(Hospodářské noviny, kz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>