Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mladým Newyorčankám je hej, vydělávají více než muži. A co na to česká média?

8. 8. 2007

Ve městech jako je New York, Chicago, Dallas nebo Los Angeles ženy zvítězily nad muži. Tedy alespoň co se týká mezd. Newyorské ženy totiž vydělávají až o pětinu více než muži, v ostatních městech se mužským platům výrazně přiblížily. Z celonárodního hlediska však platy žen v průměru stále zaostávají za těmi mužskými, stejně jako například v Evropské unii.

New York udává trendy

ObrazekPrůzkum demografa Andrewa Beveridge z Queenské univerzity překvapil svými zjištěními. Ze závěrečné zprávy vyplývá, že ženy ve věku 21 až 30 let, pracující na hlavní pracovní poměr, pobírají v New Yorku 117 procent mužského platu, v Dallasu dokonce až 120 procent. Z celostátního pohledu však ženy překvapivě pobírají o hodně méně, a to pouze 89 procent průměrného platu mužů.

Proč jsou na tom ženy z New Yorku a Dallasu tak dobře? Podle demografa je to především proto, že v těchto regionech absolvuje vysokou školu více žen než mužů. Podle studie z roku 2005 pracovalo v New Yorku 53 procent žen (týká se těch, které dosáhly maximálně 29. roku života), počet stejně starých mužů ale činil pouze 38 procent. Autor analýzy ale přidává ještě jeden důvod - ženy se dnes už neprovdávají hned po absolvování školy, jako tomu bylo dříve, tudíž mají více času na kariéru. 

Více vysokoškolaček = vyšší mzdy

"Absolventky vysokých škol, které žijí ve velkých městech, dnes zůstávají spíše svobodné a bezdětné, na rozdíl od žen z předměstí. Proto se první skupina žen může více věnovat kariéře," řekl pro americký deník International Herald Tribune Andrew Hacker, sociolog Queenské univerzity.

Velká města, zejména pak New York, lákají vysokoškolačky obecně kvůli vyšším platům, jenž jsou v těchto lokalitách vypláceny mužům i ženám. Zatímco v roce 1970 newyorčanky pobíraly přibližně o 7 tisíc dolarů méně, o třicet let později už byl jejich plat vyšší než mužský, a to až o pětinu - před dvěma lety si ženy v New Yorku vydělaly přibližně o 5 tisíc více než muži.

"Velké jablko", jak se New Yorku přezdívá, navíc nabízí všestranné pracovní příležitosti a jistotu, že pracovnice nebudou diskriminovány kvůli pohlaví, tak jako jsou v menších městech.

Jak na zprávu zareagovala tuzemská média?

Zpráva prezentovaná americkým deníkem International Herald Tribune zaujala regionální deníky vydavatelství VLP, v celostátních periodikách se ale neobjevila. A to zejména proto, že zdrojem pro zpracování série textů se stala původní zpráva prezentovaná americkým titulem, což znamená, že prvotní informace nebyla šířena agenturou ČTK, jak tomu u podobné tematiky obvykle bývá. Deníky VLP si tak původní údaje/zdroj vyhledaly samy. 

Regionální deníky - "V USA padlo tabu: ženy berou víc než muži"

Autor textů, Josef Šlerka, převedl americká zjištění na české prostředí. A dospěl k závěru, že u nás platí pravý opak. Zatímco Američanky žijící ve velkých městech vydělávají na manažerských postech až o pětinu více než muži, nebo se platy obou pohlaví vyrovnávají, v Čechách je tomu přesně naopak. "Čím vyšší pozice v české firmě, tím větší platová nerovnost v neprospěch žen," píše Josef Šlerka. A přidává citaci Jana Vlacha z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí: "Zatímco na nižších pozicích mají ženy o pětinu menší plat než muži, v případě manažerských funkcí je to až o polovinu."

Americké vysokoškolačky se mohou radovat - jejich vzdělání zaměstnavatelé patřičně ocení, a to nejen finančně. České absolventky vysokých škol ale mají v tomto směru smůlu. Jak totiž ve zmiňovaném textu uvádí Petr Pavlík z Katedry genderových studií UK, platové rozdíly mezi vysokoškolsky vzdělanými ženami a muži jsou vůbec největší.


zdroj: Šlerka, Josef. "V USA padlo tabu: ženy berou víc než muži", Vysočina, 7.8.2007, s. 9, roč. 6, č. 182

Frekvence výskytu článků v denících VLP

Obrazek

Krátká zpráva se objevila na titulní straně regionálních deníků a uvnitř listu, kde byla rozpracována jako "téma dnes". Součástí tematického bloku byl i rozhovor s Petrem Pavlíkem - celkově tedy o jedné informaci referovaly hned tři komunikáty.

Vysoká frekvence výskytu článků signalizuje, že přinejmenším regionální tiskoviny se o ženskou tematiku hojně zajímají a že se po ní už i samy poptávají, to když se aktivně snaží vyhledávat náměty z různých zdrojů, včetně těch zahraničních.  

Klára Zelenková

Související texty:

Ženské platy jsou nižší než mužské ve všech státech EU

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jojo

(kuskus, 9. 10. 2007 11:19)

Ten pan Šlerka zřejmě udělal kus novinářské práce. Což není rozhodně mezi novináři pravidlem. Většinou opíší zprávu z četky.

 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>