Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muž může být stejně upovídaný, jako žena

6. 7. 2007

Výzkumníci Arizonské univerzity v USA sledovali debatování 400 studentů a studentek a došli k překvapivým závěrům. Podle výsledků toho muži namluví stejně, jako ženy. Průzkum tak vyvrací zažitý mýtus, že pouze ženy jsou "užvaněné".

Studie vyvrací závěry předchozích výzkumů, které shodně uváděly, že ženy jsou mnohem více hovornější - z výsledků vyplývalo, že ženy toho namluví třikrát více než muži. Průzkum Arizonské univerzity dospěl k závěru, že rozdíly mezi pohlavími jsou minimální. Ženy totiž "v čase po probuzení" namluvily v průměru 16 215 slov denně, muži pak ve stejném období 15 669 slov, což je pouze o 546 slov méně. To je podle výzkumného týmu zanedbatelný rozdíl. "Vždyť co je 500 slov v porovnání se 45 tisící slovy? Právě to je rozdíl mezi nejméně a nejvíce upovídaným mužem, kteří se zúčastnili studie," vysvětluje Matthias Mehl, jeden z výzkumníků.

Rozhoduje, kdo poslouchá

Se závěry studie souhlasí i psycholožka Paula Hall. "Největší rozdíl spočívá v tom, jakou osobností člověk je - zda je introvert, nebo extrovert, a nikoliv na tom, zda je muž, nebo žena," vysvětluje. "Není fér říkat, že muži nejsou upovídaní. Vždyť když jdou třeba do hospody, rozhodně tam nemlčí, ale mluví stejně intenzivně, jako ženy. Problém tedy není v tom, jak moc, nebo naopak málo lidé mluví, ale v tom, jak dobře lidé poslouchají," doplňuje.

Jedině tak si totiž všimnou, který mluvčí je skutečně upovídaný. Jak ale výzkumníci uvedli, výsledky pozorování se nemusí vztahovat na všechny muže - testu se podrobili pouze studující (muži i ženy).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář