Jdi na obsah Jdi na menu
 


Německo propustí další teroristku RAF

19. 8. 2007

ObrazekRadikální příslušnice Frakce Rudé armády (RAF), Eva Haule, odsouzená k doživotnímu trestu za trojnásobnou vraždu a další delikty, bude po 21 letech propuštěna. 

O zrušení trestu rozhodl Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem tento pátek, a to s odůvodněním, že bývalá členka levicové frakce již není společensky nebezpečná.

znak Frakce rudé armády

Aktivní teroristka

Haule patřila v 80. letech mezi nejradikálnější příslušníky teroristického seskupení RAF, byla považována za jednu ze špiček této organizace. V roce 1988 byla odsouzena k 15 letům věznění, a to za pokus o bombový útok na školu NATO v Oberammergau, za loupežné přepadení a obchod se zbraněmi.

Trest ji byl v 90. letech změněn na doživotí, to když policie získala dostatek důkazů o jejím zapojení do bombového útoku z 8. srpna 1985, kdy RAF zaútočila na americké vojenské letiště nedaleko Frankfurtu. Při útoku zahynuli tři američtí vojáci, jeden civilista, na 23 dalších osob bylo těžce zraněno.

Svoboda za dobré chování

Doživotní trest změnil Vrchní zemský soud na pětiletou podmínku. Soud se přiklonil k názoru, že Eva Haule již není pro společnost nebezpečná. K propuštění přispělo dobré chování během věznění a aktivní podíl na rozpuštění RAF v roce 1998. Především pak distancování se od teroristických útoků.

Po březnovém propuštění Brigitte Mohnhaupt je Eva Haule druhou levicovou extremistkou, jež byla letos omilostněna a propuštěna na svobodu. Ve vězení tak zůstává už jen jediná ženská příslušnice RAF, a sice Birgit Hogefeld, jež si trest odpykává už 14 let. Proti propuštění bývalé teroristky ostře protestují rodinní příslušníci obětí. Ani Německo jako celek není v této otázce jednotné.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář