Jdi na obsah Jdi na menu
 


Německo znevýhodňuje rozvedené a svobodné matky. Vláda chce zachovat privilegie jen pro matky vdané

31. 5. 2007

... Soud vrátil vládní koalici zákon k přepracování včetně návrhu novely. "Už žádná diskriminace svobodných matek a jejich dětí," zaznělo ve verdiktu, který ovšem v Berlíně vyvolal nový spor ohledně rodinné politiky.

Záletní pokrytci 
Svobodnou matkou je i Ulrike, matka devítileté Glorie, jejímž otcem je generální tajemník bavorské Křesťanskosociální unie CSU Markus Söder. Společně s kolegou Horstem Seehoferem patří k těm, kteří mají nejenom snubní prstýnek, ale i nemanželské dítě. Mírně odrostlé, anebo "na cestě". "Manželství a rodina jsou v centru naší politiky, pilířem svobodné společnosti." Tyto zásady si do vínku i stanov dala již před mnoha lety konzervativní bavorská Křesťanskosociální unie CSU, která se pyšní jako strážce svátosti manželství a tradiční rodiny. Pro katolickou církev "Sodoma a Gomora", pro hlavní aktéry dvojího života důvod k vysvětlování rodinných poměrů před stranickými kolegy i médii.

"Miluji všechny své děti. Dbám ovšem na jejich soukromí, proto o nich nemluvím," prohlásil pro list Bild am Sonntag čtyřicetiletý Söder, který má se zákonnou manželkou, nyní v očekávání, dvě děti.


Ambiciózní politik tak reagoval na výčitky své expřítelkyně a matky jejich společné dcery, která se přihlásila do aktuální debaty o délce vyživovací povinnosti. "Stará se minimálně. Ačkoli od nás bydlí pouhých dvacet minut autem, s Glorií se vidí jednou za tři čtyři měsíce, a to jen na pár hodin. Dcera tím velice trpí," postěžovala si v rozhovoru pro magazín Bunte devětatřicetiletá svobodná matka, kterou Söder opustil poté, co mu sdělila, že s ním čeká dítě.

Jen politická chyba?
Söder, který se pak do necelého roku oženil s jinou ženou, se k dceři přiznal za dva roky na stranickém sjezdu CSU v roce 2000. Škraloup mu ale zůstal. "Je otec nemanželského dítěte dostatečně vhodným kandidátem na vysokou funkci v politice?" zeptal se poslanců předseda bavorského parlamentu Alois Glück před třemi lety před zvolením Södera generálním tajemníkem strany.

 
Dalším hříšníkem z řad CSU je sedmapadesátiletý Horst Seehofer, spolkový ministr pro spotřebitele a zemědělství, jehož o 25 let mladší přítelkyně v Berlíně mu co nevidět porodí potomka. Ženatému Seehoferovi, který aspiruje na funkci nového šéfa CSU, do duše promluvili dokonce i zástupci katolické církve.
Případ Seehofera navíc připomíná aféru před 14 lety, kdy se CSU nacházela v podobné situaci jako nyní, ve vnitrostranické bitvě o dva klíčové posty - zemského premiéra a šéfa CSU, které má na podzim uvolnit Edmund Stoiber.
V roce 1993 po demisi bavorského premiéra Maxe Streibla usiloval o jeho židli tehdejší spolkový ministr financí a předseda CSU Theo Waigel. Ženatému politikovi se ale osudným stal vztah se slavnou lyžařkou Irene Eppleovou, stříbrnou olympijskou medailistkou z Lake Placid.

 
V Bavorsku totiž platí, že kdo chce dělat vrcholnou politiku, jeho "rodinný rejstřík" musí být jako lilie. Ačkoli se Waigel k přítelkyni přiznal (a za rok se s ní i oženil a je s ní dodnes), premiérem se stal tehdejší zemský ministr vnitra a vzorný manžel a otec tří dětí Edmund Stoiber, který o pár let později převzal i vedení strany.

(Zita Senková, Hospodářské noviny)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář