Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokuta pro Interspar za diskriminaci

1. 8. 2007

Pokutu ve výši půl milionu korun udělil Pražský úřad práce obchodnímu řetězci Interspar, a to za porušení zákazu diskriminace a dalších nařízení. Při přijímacím pohovoru totiž uchazeči a uchazečky o zaměstnání museli vyplnit osobní dotazník, v němž odpovídali na otázky ohledně počtu dětí a rodinného stavu. Otázky tohoto druhu jsou ale v rozporu se zákonem, neboť jsou diskriminační.

To ale nebyly jediné prohřešky - úřad práce navíc odhalil nesrovnalosti v evidenci zdravotně postižených zaměstnanců a dále zjistil, že Interspar nedodržel podmínky pro zaměstnávání cizinců. Obchodní řetězec se proti pokutě odvolal, její udělení považuje za protiprávní.

Diskriminační dotazníky v řetězcích

Interspar však není jedinou společností z oboru, která pochybila. V loňském roce zjistily inspektoráty práce více než 180 prohřešků vůči pracovněprávním předpisům, a to celkově ve 14 obchodních řetězcích.

U poloviny z nich navíc pracovníci inspektorátu odhalili, že společnosti zaměstnancům a zaměstnankyním předkládají dotazníky s otázkami, které mohou vést k diskriminaci. Sedm obchodních řetězců se vyptávalo na rodinný stav, počet dětí a jejich věk, Lidl navíc ještě na národnost. Uvedení takového údaje však zákoník práce výslovně zakazuje.

Některé obchody navíc od uchazečů a uchazeček požadovali uvedení výše hrubé mzdy v předchozím zaměstnání. Při ucházení o zaměstnání v hobby marketu Baumax navíc ženy musely sdělit, zda jsou těhotné, v Tescu zase osobní údaje manžela nebo manželky.

Na co se protiprávně ptali

Obrazek


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář