Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příznivější slogany mají obhájit čínskou politiku jednoho dítěte

6. 8. 2007

Čína se rozhodla zmírnit slogany týkající se "politiky jednoho dítěte", jejímž cílem je zákonnou formou regulovat populační přírůstek. Vláda usiluje o to, aby hesla nezněla tak moc hrozivě. Některé plakáty, například ty s nápisy typu "další dítě znamená další hrob" nebo "vychovávejte více prasátek než dětí", které se objevují zejména na venkově, pak budou zakázány úplně. Místo toho Čína připravila na 190 příznivějších sloganů.

Obrazek

Čínští představitelé věří, že hrozivě vypadající jazyk používaný u některých sloganů poškozuje image celé politiky, která platí od roku 1979 a před pěti lety byla uzákoněna. Hesla ve stylu "dům se rozpadá, krávy jsou zabaveny, tak to dopadá, když se nejde na potrat", nahradí přívětivější verze, jako například "matka země je moc unavená, další dítě už neuživí".  

Pokus navíc za dívku

Základní pravidla politiky jednoho dítěte byla už v roce 1979 jasně stanovena: Počet dětí v rodině nesmí přesáhnout číslo jedna. Některým parům žijícím na venkově se povolilo, aby měli ještě jedno dítě, pokud se jako první narodí dívka.

Narození jednoho dítěte se tedy obejde bez poplatků, za to druhé už ale rodiče musí platit, jako "trest" za to, že neuposlechli pravidla "politiky jednoho dítěte". Vybírání poplatků se ale často děje za hrozivých podmínek - například na venkově lidé nemají prostředky ani na zajištění běžného chodu domácnosti, natožpak na to, aby úřadům platili za další narozené děti. V takovém případě pak přijdou o veškerý majetek a dobytek, tedy o jediný zdroj obživy.

Vláda: Politika je úspěšná

Politika jednoho dítěte platí v Číně už 28 let. Zavedena byla v 70. letech minulého století, proto, že země nebyla schopna už dále uživit narůstající populaci, vzhledem k chudobě, hladomoru a častým záplavám. 

Demagrafické odhady provedené před dvěma lety hovořily o tom, že v roce 2050 by se počet čínských obyvatel a obyvatelek dostal až k 1,6 miliardám. Ani politika jednoho dítěte ale nic nezměnila na tom, že Čína je stále nejlidnatější zemí světa - před dvěma roky dosáhla čínská populace na 1,3 miliardy.

Podle úřadů ale politika jednoho dítěte úspěšně regulovala populační přírůstek, od roku 1980 "zabránila" nejméně 250 milionům porodů.

Počet narozených dětí v letech 1964 až 2004

Obrazek

Zdroj: The New England Journal of Medicine

Ženské pohlaví překážkou

Kritici a kritičky čínských poměrů poukazují na to, že nařízení vede k nesprávně provedeným potratům a tudíž i k ohrožení života žen, což podporují například i sterilizace prováděné v nevyhovujících hygienických podmínkách.

ObrazekVzniká také nerovnováha mezi počtem narozených dívek a chlapců, vzhledem k tomu, že v Číně je preferováno narození mužského jedince. Mnohé ženy tak podstupují potraty v pokročilém stádiu těhotenství, pokud zjistí, že plod je ženského pohlaví. A to pouze proto, aby dostály pravidlům politiky jednoho dítěte.

Právě nenávistný přístup vůči narozeným dívkám vede k tomu, že na ženské potomky čeká hrozivý osud, jako je zavraždění ihned po narození nebo život v hrozivých podmínkách na okraji společnosti - to by se ale nyní mělo spolu se slogany změnit. Proto se mezi novými hesly objeví například i "Chlapec i dívka mají v srdci rodičů stejné místo". 

Čína si totiž uvědomila, že upřednostňování chlapců přinese do budoucna velký problém: Muži mohou už brzy postrádat nevěsty. Už dnes počet žijících chlapců převyšuje dívky o více než 60 milionů.

(kz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

http://www2.estranky.cz/cimage.php

(http://www2.estranky.cz/cimage.php, 3. 9. 2008 15:03)

http://www2.estranky.cz/cimage.php