Jdi na obsah Jdi na menu
 


Průzkum veřejného mínění: O interrupci by měla rozhodovat především žena

11. 6. 2007

Žena by měla sama rozhodovat o interrupci - to je názor většiny Čechů a Češek. Jak vyplývá z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, v němž se občané a občanky vyjadřovali také k tomu, v jakých případech by potrat měl být povolen, 72 procent respondentů a respondentek souhlasí s tím, že žena má právo o interrupci rozhodovat sama. Pětina občanů uvedla, že interrupce by měla být povolena jen s přihlédnutím ke zdravotním a sociálním ohledům na dítě a ženu. Každý dvacátý oslovený se domnívá, že těhotenství by mělo být povoleno pouze v případě ohrožení života ženy.

Pouhé jedno procento uvedlo, že interrupce by měly být zcela zakázány. Právo žen svobodně rozhodovat o potratech častěji odmítají věřící, lidé šedesátiletí a starší, muži a respondeti se základním vzděláním ...

Průzkumu se zúčastnili obyvatelé a obyvatelky ČR starší 15 let, celkový počet dotazovaných činil 1132. Respondenti a respondentky měli říci, který z názorů je jim osobně nejbližší.

Názory na interrupce (v %)

žena sama má právo se rozhodnout, zda má být provedeno umělé přerušení těhotenství

72

interrupci povolit jen s přihlédnutím ke zdravotním a sociálním ohledům na ženu a dítě

19

interrupci povolit jen v případě ohrožení života ženy

5

interrupci by měla být zakázána

1

neví

3

Zdroj: CVVM - Veřejné mínění o interrupci a eutanazii

Názor veřejnosti na potraty se od 90. let mění

Nejen tyto výsledky potvrzují, že mínění české veřejnosti k interrupci zaznamenalo výrazný posun. Jak uvádí zpráva CVVM, "od roku 1990, kdy názor, že žena má právo sama se rozhodnout o umělém přerušení těhotenství, podporovaly dvě třetiny Čechů, vzrostla podpora tomuto tvrzení o dvanáct procentních bodů. Stabilně rovněž klesá podpora výroku, že interrupce by měla být zakázaná - v roce 1990 ho podpořilo 5 procent, letos již pouhé 1 procento dotázaných. Zatímco začátkem a v průběhu 90. let by podle každého desátého občana měla být interrupce povolena jen v případě ohrožení života matky, v posledních dvou letech osciluje podíl lidí s tímto názorem kolem 5 procent."

(kz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

potrat jen z vitální indikace

(Magda, 20. 9. 2007 8:32)

Dokud jsem toho o interrupcích moc nevěděla, taky jsem plácala nesmysly o svobodném rozhodnutí ženy a zarmoucených gynekolozích. Dnes, když vím jak má každá žena v prvním trimestru rozhozené nejen hormony, ale i psychiku, jak je snadno ovlivnitelná a jak se doktor velice diví, že nechce na interrupci, si už o tom všem myslím něco úplně jiného.

 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>