Jdi na obsah Jdi na menu
 


První Češka vyšla na nejvyšší horu světa

17. 5. 2007

Poláčková je teprve osmým Čechem, který Mount Everest zdolal. A vůbec první Češkou. Před osmi lety sice na vrchol vylezla Renata Chlumská, ale ta se narodila ve Švédsku jako dcera českých emigrantů a vlastní švédský pas. "Je první Češkou, blahopřeju. Určitě podala slušný výkon," říká Soňa Boštíková, která se před dvěma lety o Mount Everest ještě pod vdaným jménem Vomáčková také pokoušela. Počasí ji však na horu tehdy vůbec nepustilo.

Josef Rakoncaj, stále jediný Čech, který zdolal jeden z nejtěžších vrcholů světa K2, a to hned dvakrát, je ale k výkonu, ke kterému pomohl umělý kyslík, skeptický. "Dneska už jsou všechny cesty na Mount Everest zabezpečené, navíc s kyslíkem je to dost degradované. Ale na ženskou je to určitě i tak slušný výkon," reagoval Rakoncaj.

Vůbec prvním českým horolezcem na Mount Everestu byl Leopold Sulovský. Bez kyslíku tam vylezl přesně před šestnácti lety - 17. května 1991. Ten o zdárném výstupu Kateřiny Poláčkové ani nevěděl. Má plno zařizování, sám totiž příští týden odjíždí na K2. "První česká žena na Mount Everestu? Tak to je pěkné, nezbývá mi, než na dálku poblahopřát. A kudy tam lezla, asi ze severu, ne?" Klára Poláčková svým vydařeným výstupem trefila symbolické datum. Přesně před 32 lety na Mount Everest vylezla jako první žena v historii Junko Tabeiová z Japonska. Jen o jedenáct dní dříve než Tibeťanka Phantogová. První Evropankou byla v roce 1978 Wanda Rutkiewiczová z Polska. Od těch dob žen na Everestu rapidně přibylo, řádově už je jich víc než sto. "Už tam byla třeba i indonéská princezna, kterou tam nechal její bohatý tatík vynést na nosítkách," pousmála se Soňa Boštíková. Ta má stále v plánu zdolat Mount Everest bez kyslíku. "Jasně! Přece to nevzdám jen proto, že nebudu v historii zapsaná jako první Češka."

(Sport)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář