Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rodinné finance? Do deseti let pod vládou žen

5. 8. 2007

Muž, jakožto živitel rodiny, má právo na to, aby rozhodoval o rodinných finančních záležitostech. Tak tahle "pravda" už podle britských výzkumníků nebude dlouho platit - kolem roku 2020 by se to mělo definitivně změnit. 

Jak tvrdí studie britské společnosti National Savings & Investments, přibližně za 13 let to budou ženy, jež budou vůbec poprvé v historii samy kompletně spravovat rodinné finance. Ženy tak budou samy rozhodovat o tom, za co rodina utratí peníze, jaký dům či vůz si koupí nebo do jakých finančních produktů začně investovat. Stejně tak samy rozhodnou například o tom, kolik rodina každoročně naspoří.  

Role žen v domácnosti stále roste

Během uplynulých 50 let se role žen v domácnosti obrátila, nejen co se týká vydělaných peněz, ale i podílu na rozhodujících pravomocech. Zatímco v 50. letech minulého století se ženy staraly o plynulý chod domácnosti, aniž by přitom rozhodovaly o tom, za co se, kromě základního spotřebního zboží, bude utrácet, o pár let později se už do rodinného účetnictví aktivně zapojovaly. 

Jak uvádí zmiňovaná studie, v současnosti už pouze 20 procent britských mužů rozhodouje o tom, kam poplynou rodinné finance. V porovnání s rokem 1992 se jejich počet snížil o dvě procenta, naopak počet žen, které mají hlavní slovo, vzrostl v tomto období z 10 na 12 procent.

Rok 2030: Ženy ovládnou rodinné rozpočet

V následujícím období nás navíc čeká ještě jeden velký mezník, a to v roce 2030. Podle studie se právě v tomto roce stanou příjmy žen hlavním zdrojem rodinných financí, a to navzdory tomu, že v některých oblastech mzdové rozdíly mezi pohlavími stále přetrvávají.

Zejména mladší generace žen se ale ve finančním ohodnocování začíná mužům rychle vyrovnávat. Zatímco v roce 2000 pobíraly tyto ženy 93 procent mužských příjmů, letos už se jejich mzdy dostaly až k 96 procentům. Pokud bude stoupající tendence i nadále pokračovat, znamenalo by to, že mladší ženy se dostanou nad mužské příjmy v roce 2015.

Jak dále uvádí prognóza, v roce 2030 budou ženy vydělávat více než muži v jedné ze čtyř domácností, což je proti dnešku o 14 procent více.

Mladé ženy chtějí být živitelkami

Průzkum britské společnosti poukazuje ještě na jeden zajímavý fakt. Zatímco dříve byly příjmy žen limitovány tím, že velkou část aktivního života strávily jako matky v domácnosti, tudíž samy nevydělávaly vůbec nic, nebo jen málo, dnes se situace mění.

V současnosti totiž 27 procent britských žen ve věku 16 až 24 let říká, že touží po tom, aby se staly hlavními živitelkami rodiny. Tento fakt má navíc podpořit skutečnost, že ženy jsou stále více vzdělanější, samostatnější a touží po vlastní pracovní kariéře - za to se jim dostává odpovídajícího platového ohodnocení, čímž se na mužích stávají nezávislé. 

Co nás podle výzkumníků čeká

  • Příjmy mladých žen se těm mužským vyrovnají v roce 2015.
  • Do roku 2020 bude více žen ovládat rodinné finance.
  • Ženy začnou více rozhodovat o tom, za co rodina utratí a kolik naspoří.
  • V roce 2030 budou příjmy žen hlavním zdrojem rodinných financí.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář