Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rovnost pohlaví: Ženská verze proslulých býčích běhů v Pamploně

10. 7. 2007

Ženy v severošpanělské Pamploně, městečku, v němž se koná proslulý festival svatého Fermína, jehož součástí jsou každoroční běhy mužů s býky, se bouří. Chtějí totiž ženskou verzi.

Skupina studentek rozjela kampaň s názvem "Také krávy chtějí běhat" - cílem je prosadit uspořádání výhradně ženského běhu, tentokrát však na místo býků s krávami. Aktivistky argumentují tím, že je logické, aby ženy měly svůj vlastní běh. Zavedení ženské varianty vnímají jako boj za rovné příležitosti pro ženy a muže.

Běh v Pamploně - každoročně tisícovka zraněných

ObrazekÚčast žen při běhu s býky sice organizátoři před pár lety umožnili, zájem žen ale příliš velký nebyl, zejména kvůli vysokému nebezpečí a hazardu. Vždyť někteří býci váží až 600 kilogramů. 

Každoročně se mezi 7. a 14. červencem koná v historickém centru města běh s býky. Navzdory velkému hazardu jsou běhy stále populární - slavnost totiž patří k mimořádným zážitkům, sjíždějí se na ni muži z celého světa. Závod na 850 metrů si přitom ročně vyžádá více než tisícovku zraněných, od roku 1924, kdy se vedou statistiky, při něm zemřelo 13 mužů.

Za světovou známost býčích běhů vděčí Pamplona americkému spisovateli Ernestu Hemingwayovi, který o nich v roce 1926 napsal novelu Fiesta.  

Organizátoři běhů v Pamploně na výzvu španělských studentek zatím nereagovali.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>