Jdi na obsah Jdi na menu
 


Topolánku, Topolánku, takhle o ženách nemluv!

8. 4. 2007

Co napsaly deníky VLP:

Za stejnou práci berou čeští muži o čtvrtinu peněz více než ženy. Feminizované obory jsou jako celek finančně podhodnoceny. Při vstupních pohovorech zaměstnavatele zajímá, zda má žena malé děti. Pružná pracovní doba a zkrácené úvazky jsou spíše výjimkou než pravidlem. Přesto si premiér Mirek Topolánek myslí, že "zárukou rovnosti příležitostí není žádná dobře míněná snaha narovnat nenarovnatelné".

Tato i další jeho slova, která zazněla u příležitosti zahájení Evropského roku rovných příležitostí, vyvolala rozhořčené reakce. Poslankyně ČSSD Anna Čurdová premiérova slova ohodnotila jako "snůšku blábolů člověka, který asi právě přistál z Marsu". Podle Topolánka jsou ženy diskriminovány při přijímání do zaměstnání proto, že jejich ochrana je příliš vysoká. "Je prostě daleko rizikovější zaměstnat ženu než muže," sdělil premiér. Neziskové organizace nejvíc rozlítil Topolánkův výrok: „Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž. S tím by měl zákon počítat a nevnucovat těmto ženám ochranu, o kterou nestojí a která paradoxně vede k jejich diskriminaci." Přitom statistika hovoří jasně. "Srovnávali jsme platy stejně postavených a vzdělaných mužů a žen na různých pozicích. Mají o čtvrtinu peněz méně než jejich kolegové," uvádí Štěpán Jurajda z Centra pro ekonomický výzkum Univerzity Karlovy."

Socioložka Jiřina Šiklová je přesvědčena, že "pan Topolánek neví, o čem mluví". Kdyby mu podle ní podstatu problematiky někdo vysvětlil, "nemusel by pronášet takové žvásty". Šiklová soudí, že stát musí zajistit občanům prostředí, kde existuje rovnost šancí. "Právo na zaměstnání nesouvisí s počtem dětí. To je výhoda navíc," míní. Místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová (ODS) má v červenci porodit první dítě, jehož otcem je Topolánek. Na svou politickou kariéru rezignovat nehodlá. "Pokud bude vše v pořádku, chci se po prázdninách do sněmovny vrátit," řekla Deníku. Jak uvedla, neustálé řešení dilematu, zda se věnovat profesi či zůstat na co nejdelší rodičovské dovolené, v českém konzervativním prostředí dokonce vedlo ke stagnaci porodnosti. "Stát by se v podpoře maminek angažovat měl. ODS skloubení mateřství a kariéry vždy podporovala, například zavedením otcovské dovolené. Doufám, že se od tohoto trendu neodkloní," sdělila Talmanová.

Proti Topolánkovým výrokům protestovalo 27 neziskových organizací, například Asociace podnikatelek a manažerek, Český helsinský výbor, Unie katolických žen nebo Gender centrum při brněnské Masarykově univerzitě.

Průměrné mzdy mužů a žen

rok

plat mužů

plat žen

1997

14 166

10 730

1999

16 109

11 793

2001

18 481

13 755

2003

21 983

16 404

2005

24 271

18 221

Zdroj: ČSÚ