Jdi na obsah Jdi na menu
 


Týden volna pro otce novorozenců? Ženy návrh podporují

10. 5. 2007

Iniciativu ministerstva by ocenily i české gender aktivistky. Spisovatelka a feministka Eva Hauserová by podle svých slov Nečasův návrh podpořila. "Je to vyjádření vůle, že by se muži měli starat o své děti. Ve Skandinávii, kde mají otcové měsíční dovolenou, s tím jsou dobré zkušenosti, tátové se víc dítěti věnují," vysvětluje. Vyjádřila ale zároveň obavu, aby čeští muži v době volna "nechodili spíš na fotbal a do hospody".

Český model by se ale od toho skandinávského v mnoha ohledech lišil. Švédsko zavedlo v roce 1974 takzvanou flexibilní dovolenou pro oba rodiče, aby "přinutili muže zůstat doma". I tam je ale velmi časté, že oba rodiče pracují na částečný úvazek, aby se mohli věnovat dítěti. Podle návrhu ministra Nečase by v Čechách nešlo o povinnou, ale zcela dobrovolnou věc.

Kritici návrhu ale říkají, že zavedení placeného týdne je vlastně zbytečné. Argumentují tím, že někteří otcové si po narození dítěte stejně berou řádnou dovolenou. Ministr Petr Nečas však tento návrh za nadbytečný nepovažuje. Domnívá se, že může posílit soudržnost rodiny a ukazuje také zájem společnosti na srovnávání šancí pro obě pohlaví. Alena Křížková ze sociologického ústavu Akademie věd ČR k tomu dodává, že otcovská dovolená se v jiných evropských státech osvědčila. Pokud otec v některých zemích placené volno nevyužije, zkrátí se o ně celá rodičovská dovolená. "Je to jasná motivace, aby si otcové otcovský čas péče o dítě vybírali," doplňuje.

(Lidové noviny, kz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>