Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Německu se zvyšuje počet otců na rodičovské dovolené. Prosadí Nečas týden dovolené pro české otce?

29. 8. 2007

Hospodářské noviny nedávno informovaly o zvyšujícím se počtu německých otců na rodičovské dovolené. Nový trend nejlépe potvrzují statistiky - zatímco vloni  úřady evidovaly na rodičovské dovolené jen 3,5 procenta mužů, v letošním roce se jejich počet zvýšil už na 8,5 procenta. Mohou za to nová pravidla, která určila, že výše rodičovského příspěvku se odvíjí od platu.

Situace se pomalu mění také v České republice. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas navíc v souvislosti s rozsáhlou reformou odhalil další z návrhů, který se bezprostředně dotýká rodin s dětmi. Vedle vícerychlostní rodičovské dovolené by otcové novorozenců měli nárok na týdenní dovolenou.

Týdenní otcovská dovolená v ČR?

Návrh MPSV počítá s týdenním placeným volnem pro čerstvého otce. Sedmi denní pobyt s dítětem by se přitom nemusel "vybrat" ihned po narození potomka, nýbrž v horizontu následujících dvou měsíců. Prostředky na otcovskou dovolenou by plynuly ze systému nemocenského pojištění, a to ve výši 69 procent vyměřovacího základu platu otce.

V Německu nyní platí, že po prvních dvanáct měsíců náleží rodičům starajícím se o dítě dvě třetiny z příjmu, příspěvek ale mohou pobírat až po dobu 14 měsíců, to pokud alespoň dva měsíce z této doby pečuje o dítě/děti muž-otec. Jak dále uvádějí Hospodářské noviny, strop vyplácené měsíční částky díky novým úpravám vzrostl z 1500 na 1800 eur. Za zvýšením rodičovského příspěvku stojí obavy z nízké porodnosti, která patří mezi nejnižší v Evropě. 

Zájem otců zaznamenali také na Islandu, kde byl uveden podobný zákon jako v Německu. Šanci zůstat doma s dětmi neodmítlo plných 90 procent mužů, jenž o ratolesti pečovali v průměru 97 dnů.

Další návrh: Podpora rodinných benefitů

MPSV bude dále prosazovat také částečné úvazky. "Chceme více částečných úvazků pro rodiče malých dětí. U nás je využívá jen 4 až 5 procent lidí, ve vyspělém světě 18 až 20 procent. Budeme odbourávat překážky a motivovat zaměstnavatele. Například by mohl odvádět méně na sociální pojištění", řekl Petr Nečas v rozhovoru pro Lidové noviny. Rovné podmínky by navíc měly mít jak matky svobodné, tak i ty vdané.

Počítá se také s podporou těch zaměstnavatelů, kteří v rámci benefitů připraví pro rodiče dětské koutky nebo přispějí na jejich hlídání. Firmy přitom mohou vybírat z širokého množství výhod, od příspěvků na kojeneckou stravu, vybavení domácnosti a dětského pokoje až po pobyty v lázních nebo na dětských táborech. 

zdroje: "Jeden rodič by mohl hlídat děti z více rodin", LN, 28.8.2007, roč. 20, č. 200, s. 3 * Sládek, Jiří. "Němečtí tátové si mateřskou užívají", HN, 28.8.2007, s. 6 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>