Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žebříček Forbes: 100 nejmocnějších žen světa

2. 9. 2007

Německá kancléřka Angela Merkel je nejmocnější ženou světa. V hodnocení magazínu Forbes obsadila první příčku již podruhé za sebou. Naopak americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice rok od roku ztrácí - ještě vloni se umístila na druhém místě, letos už ale klesla až na čtvrtou pozici.

Stovce nejmocnějších žen světa jasně dominují Američanky. V první desítce najdeme tři Evropanky, pět Američanek a dvě Asiatky - mezi nejlepšími deseti je v porovnání s loňským rokem pět nových tváří. V žebříčku jsou zastoupeny političky, premiérky, prezidentky, bojovnice za lidská práva, mediální odbornice, hojně pak ředitelky mezinárodních společností a úspěšné manažerky.

Evropanka je nejmocnější ženou světa

Prvenství si Angela Merkel vysloužila především kvůli tomu, že řídí druhé nejmocnější hospodářství světa. Body navíc získala za jednání na summitu G8, kde se jí podařilo přesvědčit představitele osmičky, aby snižovali škodlivé emise. Stejně tak za jednání o evropské ústavě. Během doby, kdy je kancléřkou, se navíc v Německu podařilo významně snížit nezaměstnanost.

Druhé místo obsadila Wu I, čínská vicepremiérka odpovídají za ekonomiku a aktivní bojovnice komunistického režimu. Přezdívá se jí železná lady z Číny, a to proto, že v roce 1989 přesvědčovala horníky v čínských dolech, aby se nepřidávali k demonstrantům bojujícím za demokracii. Dnes usiluje o to, aby Čína v hospodářství předběhla Německo. Třetí příčka náleží další Asiatce, a sice ředitelce singapurské investiční společnosti Temasek Holdings Ho Ching.

Úspěšné ženy jsou ve všech sférách

Vysoké ohodnocení získala současná francouzská ministryně financí Christine Lagarde (12. příčka), o stupeň níže najdeme bývalou francouzskou ministryni obrany Michele Aliot-Marie. Anglická královna Alžběta II. si letos polepšila (23. místo), dvě příčky za ní obsadila kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clinton, na 24. příčku umístil magazín Forbes Melindu Gates. Manželka současného amerického prezidenta Laura Bush je na 60. místě.

V žebříčku najdeme i pět prezidentek: Michelle Bachelet z Chile (27.), Tarju Halonen z Finska (50.), Glorii Arroyo z Filipín (51.), Mary McAleese z Irska (58.) a Pratibhu Patil z Indie (72.) - poslední příčku pak zaujímá prezidentka Libérie Ellen Johnson-Sirleaf

Hojný je také výskyt úspěšných manažerek a šéfek mezinárodních firem, za všechny například ředitelka společnosti Pepsi Indra Nooyi (5.), předsedkyně představenstva a ředitelka Xeroxu Anne M. Mulcahy (12.) či šéfka největšího aukčního serveru eBay Margaret Whitman (22.). Tyto tři ženy patří v žebříčku nejmocnějších a nejúspěšnějších žen ke stálicím.

Deset nejmocnějších žen světa podle magazínu Forbes

Obrazek


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>