Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženské platy jsou nižší než mužské ve všech státech EU

19. 7. 2007

Každý měsíc vidí české ženy na výplatní pásce o 19 procent méně finančích prostředků než muži. Nejsou však jediné. Podle zprávy Evropské komise je platová nerovnost problémem všech zemí EU.

Jak ukazuje poslední šetření, ženy ve státech Evropské unie vydělávají ve všech hospodářstvích o 15 procent méně než muži. Situace se přitom v uplynulých deseti letech prakticky vůbec nezměnila - v rozmezí let 1995 až 2005 došlo ke snížení o pouhá dvě procenta.

Evropská komise ale nyní vyráží do boje. Odstranění platových rozdílů mezi pracovníky a pracovnicemi v EU považuje za klíčové.

Evropský průměr: Ženské platy o 15 procent nižší

"Dívky dosahují ve škole lepších výsledků než chlapci a také více žen než mužů vstupuje na trh práce s univerzitním diplomem, ale v jejich odměňování zůstává 15procentní rozdíl. To je absudrní situace a je třeba ji změnit," prohlásil Vladimír Špidla, evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. 

Evropská komise zkoumala platové rozdíly mezi pohlavími v rozmezí let 1995 až 2005 a dospěla k závěru, že situace se během desetiletí změnila jen nepatrně. Například v České republice došlo ke snížení jen o dvě procenta, což je celoevropský průměr. Největší skok vykazuje Irsko, kde se propast mezi ženskými a mužskými platy snížila z 20 procent (rok 1995) na devět (rok 2005) - stejně tak Maďarsko (z 22 % na 11 %). Existují však země, kde byl zaznamenán zcela opačný trend, a sice ještě větší nárůst rozdílů v odměňování (např. v Dánsku). V Estonsku nakonec rozdíly mezi platy po výkyvech dosáhly stejné hranice, jaká byla v roce 1995, a sice 13 procent.

Rozdíly v odměňování - o kolik více berou muži

25 %Estonsko, Kypr
24 %Slovensko
22 %Německo
20 %Británie, Finsko
19 %ČR
18 %Dánsko, Nizozemsko, Rakousko
17 %Lotyšsko
16 %Bulharsko, Švédsko
15 %Litva
14 %Lucembursko
13 %Rumunsko, Španělsko
12 %Francie
11 %Maďarsko
10 %Polsko
 9  %Irsko, Itálie, Portugalsko, Řecko
 8  %Slovinsko
 7  %Belgie
 4  %Malta

Zdroj: Zpráva Evropské komise

Vedle pohlaví diskriminuje i věk a počet dětí

Diskriminace žen na pracovním trhu je málokdy zjevná, důvody nerovnosti jsou často skryté. Platová nerovnost přitom není tím jediným, co ženy na pracovním trhu znevýhodňuje. Další příčinou bývá rozdílné ohodnocování mužských a ženských schopností a zkušeností. Některá pracovní místa bývají placena méně jen proto, že jsou doménou žen. To vede k tomu, že v určitých zemích EU vydělávají chůvy méně než automechanici, pokladní v supermarketu méně než skladníci, zdravotní sestry zase méně než příslušníci policie.

Statistiky navíc odhalují další společenský problém - rozdíly v odměňování mužů a žen narůstající s věkem, úrovní dosaženého vzdělání a počtem odpracovaných let. Rozdíly v platech u věkové skupiny 50 až 59 let přesahují 30 procent, zatímco u věkové kategorie do 30 let činí jen kolem 7 procent. Rozdíl může spočívat například v tom, že ženy do třiceti let ještě nemají děti, tudíž mohou, na rozdíl od starších žen, pracovat na hlavní pracovní poměr.

Hůře jsou na tom také ženy, které mají děti. A to nejen proto, že je zaměstnavatelé často odmítají zaměstnat kvůli obavám z časté absence. Šetření Evropské komise se zaměřilo také na rozdíly v zaměstnávání žen s dětmi. Přitom bylo zjištěno, že největší nezaměstnanost matek ve věkové kategorii 20 až 49 (ve srovnání se stejně starými, ale bezdětnými ženami) panuje v České republice, v Polsku a dále pak v Maďarsku a na Slovensku.

Evropská komise v souvislosti s rozdílným odměňováním žen a mužů vymezuje pro nadcházející období čtyři kroky:

  • Zajištění lepšího používání stávajících právních předpisů (analýza možností úpravy současných právních předpisů a kroky ke zvýšení povědomí o daném problému).
  • Boj proti rozdílům v odměňování mužů a žen jako nedílná součást politik zaměstnanosti členských států (využití veškerého potenciálu financování z EU, obzvláště Evropského sociálního fondu).
  • Prosazování zásady rovných platů u zaměstnavatelů, a to zejména apelováním na sociální odpovědnost.
  • Podpora výměny osvědčených postupů v EU a zapojení sociálních partnerů.

Zdroj: Zpráva Evropské komise

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

prace-rychle

(Anežka, 2. 2. 2008 18:45)

soutez na www.prace-rychle.cz