Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženy jsou v důchodu aktivnější než muži. Penze se ale obávají více

20. 8. 2007

Představy žen a mužů ohledně odchodu do penze se liší, zejména co se týká důchodové hranice a obav ze snížení životního standardu. Většina žen chce odcházet do penze dříve než muži, což se jim ve většině zemí daří. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu AXA Retirement Scope 2007, který v 16 zemích  zkoumal postoje mužů a žen k penzi.

Podle dalších zjištění dokáží pontenciální penzistky vyjmenovat více negativních důvodů spojených s ukončením "aktivního pracovního období". Naproti tomu jako důchodkyně pak bývají mnohem aktivnější než muži.

Odchod do důchodu: Shoda jen ve Francii

V polovině ze zkoumaných zemí ženy požadují dřívější odchod do důchodu než muži. Vě většině zemí tomu tak skutečně je - touhu odejít do penze dříve než muži potvrdili ženy prakticky ve všech sledovaných státech. 

Například v Číně považují pracující ženy za ideální důchodový věk padesátiletou hranici, což je o více než tři roky dříve, než uvádějí muži. Podobná situace panuje také v Hongkongu - tam by ženy chtěly do penze o dva a půl roku dříve než muži, a to při dosažení 53. roku života. Ve Francii, Itálii a Japonsku byly věkové rozdíly mezi pohlavími nejnižší, to když dosáhly na jeden rok. Na Novém Zélandu, ve Španělsku a v USA stanovily pracující ženy ideální důchodový věk na 57 až 58 let.

Najvětší rozdíly mezi pohlavími byly zaznamenány mezi stávajícími penzistkami, a to v Číně. Zatímco čínské důchodkyně považují za ideální důchodový věk 53,1 let, muži věkovou hranici posunuli o více než 7 let. Francie byla jedinou zemí, kde se penzisté obou pohlaví shodli - kdyby šlo vrátit čas, do důchodu by chtěli odejít v 63 letech.

Obrazek

Ženy v důchodu strádají více než muži

Průzkum se dále zabýval změnami v životní úrovni. Nejvíce optimismu mají pracující Belgičanky, Italky a Singapurky. Více než tři čtvrtiny italských a belgických žen očekávají, že jejich životní standard bude po odchodu do penze stejný, nebo dokonce o něco lepší, a to i přesto, že dokáží vyjmenovat více negativ než muži. Naproti tomu opačné stanovisko zastávají potenciální japonské, německé a španělské důchodkyně, to když očekávají, že jejich životní úroveň se po odchodu do penze výrazně sníži.

Největší názorové rozdíly byly zaznamenány ve Velké Británii. Zatímco 42 % pracujících Britek si myslí, že se jejich životní úroveň v důchodu sníží, stejný názor zastává jen 27 % mužů. 

Studie také poukázala na odlišné názory mezi generacemi, tedy mezi pracovně aktivními ženami a stávajícími penzistkami. Například pracující Italky patří k nejoptimističtějším z dotazových žen, plných 80 % z nich očekává, že jejich životní standard se odchodem do penze nezmění. Naproti tomu 45 % italských důchodkyň uvedlo, že se jejich životní úroveň v penzi snížila.

Představy pracujích žen o celkových příjmech v důchodu

Obrazek

zdroj údajů: AXA Retirement Scope 2007

Ženy se důchodu bojí, pak jsou ale aktivnější než muži

Průzkum pojišťovny AXA odhalil, že ženy nejsou z důchodu tolik nadšené jako muži. Například v Japonsku si 44 % penzistek spojovalo důchodové období se smutkem, osamělostí a nudou, stejné obavy přitom zastává jen 25 % mužů-penzistů. S japonskými penzistkami se shodly také některé pracující ženy. Tak třeba aktivní německé ženy vymyslely v této souvislosti o 10 procent méně pozitiv a dvakrát více negativ než němečtí muži.

Navzdory tomu se ale ženy v penzi dokáži smysluplně "zabavit" více než muži. Podle studie jsou penzistky mnohem aktivnější, což platí zejména ve Francii, Německu, Velké Británii, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Mezi hlavní náplň jejich volného času patří kulturní aktivity a rodinná činnost, u protinožců, v Hongkongu a USA pak jednoznačně vede dobrovolnictví.

Mezinárodní průzkum společnosti AXA "Retirement Scope 2007" proběhl v 16 zemích, a to v Austrálii, Hongkongu, Singapuru, Číně, Japonsku, Kanadě, USA, UK, Belgii, Nizozemsku, Německu, Itálii, Portugalsku, ve Španělsku, Francii a na Novém Zélandu. Dotazování se zúčastnilo 11 590 žen a mužů, ženy tvořily 51 procent. Zdroj dat: Retirement Scope 2007

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét


 Archiv

Kalendář
<< červen / 2018 >>